Stačí mi jen hrstka malin a udělám z něj 1,5 litru domácí limonády, která vychlazení chutná naprosto lahodně!

0
(0)

Dalibor , 02. 06. 2021

Famózní malinový sirup báječně chutná, k tomu je také vzpruhou pro zdraví. Obsahuje totiž celou řadu vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek napomáhajících posílit imunitu, zpevnit cévy a odbourat stres. Maliny mají antioxidační i antikancerogenní účinky. Domácí malinová šťáva navíc neobsahuje přidané látky, přebytek sacharidů ani éčka. Při použití sodovky nadto vznikne skvělá limonáda, kterou je možné obohatit ledem a snítkou máty.

Ingredience

Co budete na přípravu domácího malinového sirupu kromě domácích nebo lesních malin potřebovat? Na 1,5 litru sirupu budete potřebovat:

  • 1 hrnek malin – asi 250 ml,
  • 80 ks maliníkových listů,
  • 850 ml vody,
  • 1 lžíci kyseliny citronové,
  • 1 kg cukru.

Příprava

Připravte si hrnek přebraných a čistých malin. Spolu s vodou a mladými maliníkovými lístky, které jsou bohatší na minerální látky, dejte do dostatečně velkého hrnce. Vařte k bodu varu a poté provařte po dobu asi 10 minut. Poté sceďte přes plátýnko a dobře vymačkejte zbytek.

Nyní do této přeceděné šťávy z ovoce a lístků maliníku přidejte cukr, kyselinu citronovou a opět provařte asi 10 minut. Připravte si láhve, do kterých šťávu slijete. Můžete použít skleněné láhve, ve kterých byl dříve alkohol se 40 a více procenty alkoholu, ty se nemusí ani vymývat. Jiné láhve pořádně vymyjte a vysterilizujte pomocí horké vody z rychlovarné konvice. Vrch láhve přikryjte gázou a slijte, poté ještě horké zazátkujte. Další sterilizace už není potřeba, protože cukr a kyselina citronová stačí, aby se sirup nezkazil dlouhé měsíce.

V případě, že začne sirup rosolovatět, můžete jej proklepat, nemá to na kvalitu vliv. Voňavý malinový sirup se hodí pro děti ke každodenní spotřebě, stačí opravdu málo (cca 1:6) a zředit čistou vodou. Připravit lze výtečnou limonádu ze sirupu a sodovky, přidat můžete citron, snítku máty nebo citronového tymiánu.