NEZADRŽUJTE VĚTRY: toto spoustu lidí neví, ale hodně si tak ubližují. Toto se děje v těle při zadržování plynatosti.

0
(0)

Jan , 24. 08. 2020

Jak k ní dochází a co se stane, pokud se budete pokoušet plyny zadržovat? Na všechny vaše otázky v dnešním článku odpovíme. Každého z nás někdy plynatost přivedla do trapné společenské situace, a proto se jí snažil zadržet, jak jen to šlo. Ačkoliv jde o téma, kterému bychom se raději vyhnuli, neměli bychom před ním zavírat oči. Pojďte si s námi ujasnit pár faktů.

Hromadění plynů v trávicím ústrojí způsobuje nepříjemný tlak v oblasti podbřišku. Některé z těchto plynů mohou být absorbovány do tělesného oběhu a vypuštěny během výdechu ústy. Avšak uvězněný plyn může zapříčinit i nekontrolovatelný únik.

Jak plyny vznikají?

Při trávení jídla se zpracovaná potrava posouvá tělem a orgány dál a dál. Ve střevech existuje bakterie, která potravu rozkládá podobně jako žaludek tak, že dochází k její fermentaci. Právě během tohoto procesu dochází z uvolňování

  • plynů
  • mastných kyselin

Některé z těchto „produktů“ jsou absorbovány stěnou střev a v podstatě je vydechneme, některé si ale najdou cestu ven níže skrze rektum. Tímto tématem se zabývali mnozí odborníci. Během jednoho z experimentů se měřilo, kolik plynů běžně vypustíme rektálním otvorem.

Průměrně je to 705 mililitrů plynu denně (od 476 ml až k 1490 ml na osobu). Plyn byl obvykle složen převážně z vodíku a trochy oxidu uhličitého. Pouze u tří lidí se v plynu našly stopy methanu. Dalším častým složením byl dusík.

Co jste o plynech netušili

Jak muži, tak ženy produkují téměř stejné množství střevních plynů. Hladina těchto plynů významně vzroste hodinu po každém jídle. Pro zajímavost – plyny, které vypouštíme během spánku, jsou až dvakrát rychlejší než plyny během dne. Ty „nejtoxičtější“ plyny, které jsou nejvíce cítit, v sobě mají síru. To, co se v plynech nachází, záleží především na stravovacích návycích.

Jak se při problémech s plyny zachovat?

Ačkoliv to může být opravdu nepříjemné a naprosto nevhodné vzhledem k situaci, neměli byste se snažit plyny zadržovat. Pokud si chcete zachovat tvář a neztrapnit se před společností, najděte si odlehlé místo, kde vás nikdo nebude vyrušovat a nechte proces, který započal ve vašem žaludku, dokončit, co musí. A nakonec, špatná zpráva pro cestovatele. Pod tlakem, který najdete například na palubě letadla, se hladina plynů zvyšuje a je mnohem těžší je zadržet uvnitř.