Víte, že mobilní telefon je skladiště virů? Důkladně ho dezinfikujte! Rady viroložky

0
(0)

Dalibor , 18. 03. 2020

Podle rozhodnutí vlády České republiky se od úterý nesmí vstupovat do městské hromadné dopravy bez roušky, to se přijímají kvůli nebezpečnému koronaviry.

Jenže řada lidí roušku ani nemá, protože stát je zatím nesehnal. Zda je efektivní použít místo roušky šál. Na to jsme se zeptali viroložky Ruth Tachezy. Také nás upozornila, jak velké nebezpečí mohou znamenat mobilní telefony.

Po celém světě panuje panika kvůli novému typu koronaviry Covid-19, který se šíří nebezpečnou rychlostí. Jsou zavřené obchody, lidé by neměli vycházet ven a pokud se chystají na cestu MHD, musí mít roušku. Avšak na řadu lidí se nedostalo, respirátorů a roušek je málo. Stát je pro občany nezajistil. Co v takovém případě radí viroložka Ruth Tachezy?

Rady, jak se chránit Mobilní telefony.

Ohromné ​​nebezpečí představuje mobilní telefon. Používáme ho všichni, a to velmi často. Je s námi na každém kroku a to znamená, že se na něm může držet cokoli.

"Obecně víme, že mobilní telefon je zdrojem všeho možného, ​​nejen virů, ale i bakterií a lidé si to opravdu neuvědomují. Otřít povrch telefonu něčím, co je k tomu určené, je na místě. Nemusí to být nutně dezinfekční prostředek, pomůže i mechanické čištění, je třeba lehce navlhčenou utěrku. To je velmi důležité, " varovala odbornice Ruth Tachezy.

Rouška "Podle doporučení WHO (Světová zdravotnická organizace) je důležité, aby ty roušky měli lidé v první linii. Důležité je si uvědomit, kdy ty roušky člověk potřebuje.

 

To znamená: pokud jsem sama, kráčím po ulici a nejsem nemocná, tak nepotřebuji roušku, " uvedla viroložka.

 

Návody na to, jak vyrobit roušku, jsou na stránkách WHO. Pokud nemáte roušky, je dobré nosit šály. Zakrývat nos i ústa je nejdůležitější. Myslete na to, že když dáváte dolů roušku, může být kontaminována a je třeba si ihned umýt ruce , "vysvětlovala Tachezy.

Respirátory jsou ve velmi omezeným počtu.

Může byt respirátor použít opakovaně?

"Není ideální používat respirátor opakovaně. Pokud však není jiná možnost, doporučuji především opatrnost při skládání. Dávat dolů tak, abyste se nedotkli přední strany, která by mohla být infikována, držet pouze za gumičky. Potom položit na povrch, který budu považovat za kontaminovaný. Položit respirátor tak, aby strana, kterou máte na ústech, byla vzhůru a samozřejmě si následně umýt ruce. Roušku i respirátor byste měli sundávat opatrně, aby se neporušil tvar, " popisovala Tachezy.

Rukavice

"Rukavice jsou dobré, pokud je po složení neodložíte na nějaké místo, u kterého by vadilo, že je kontaminováno. Takže ano, rukavice nejsou špatné. Musíme si ale uvědomit, co s rukavicemi děláme (nesahat na obličej a pod.)" Řekla viroložka. Vyhýbejte se davem.

upozorňovala viroložka.

👍 Tento návod je užitečný