Tabulka, která vám řekne, za jak dlouho můžete řídit po pití alkoholu. Za jak dlouho vyprchá jedno pivo?

0
(0)

Tomáš , 28. 06. 2021

Ať už jde o rodinné oslavy, setkání s přáteli nebo posezení s kolegy z práce, každý z nás si alespoň čas od času rád vychutná skleničku dobrého pití. Většina lidí vůbec netuší, po jaké době jim z těla vyprchá alkohol natolik, aby mohli opět zasednout bezpečně za volant automobilu. Samozřejmě je mnohem lepší, když si zavoláte taxi a nebudete hned po oslavě řídit. Po delším oslavování si ale nemusíte být jistí, jestli v sobě ráno ještě něco máte nebo ne.

Krevní alkohol

Pamatujte, že policie nikdy nespí a zejména v době, kdy se konají velké události a lidé mají tendenci dát si něco silnějšího a poté si sednout za volant. Zneužití alkoholu veden nejen k pokutám, ale také dopravním nehodám, kdy můžete ublížit nebo zabít sebe i ostatní. Účinky alkoholu mají negativní vliv na rychlost vašich reakcí a rozhodování. Mozek se zpomalí, nervový neklid se zvýší a není možné naplno kontrolovat jeho činnosti.

Jak rychle z vás alkohol vyprchá?

Samozřejmě to nelze říct obecně, protože je velmi důležité množství, procenta alkoholu a váha jedince, který ho vypije. Podívejme se na pár příkladů. Velké pivo (4 % alkoholu) z osoby se 60 kg mizí téměř 3 hodiny, v případě 70 kg jedince 2 a půl hodiny. Pokud máte 100 kg a více, stačí jen 1 hodina a 44 minut. Čím více vážíte, tím méně času potřebujete na vyprchání alkoholu.

Máte rádi víno? Klasické víno má asi 18 % alkoholu. Při konzumaci 300 ml potřebujete podle váhy 7 hodin a 50 minut (60 kg), 6 hodin a 43 minut (70 kg), 5 hodin a 52 minut (80 kg), 5 hodin a 13 minut (90 kg) nebo 4 hodiny a 42 minut (100 kg). Jak vidíte, nejedná se o pár minut, takže byste za volant po prohýřené noci neměli zasednout poměrně dlouhou dobu. Pokud rádi pijete tvrdší alkohol jako rum nebo slivovici, můžete mít v sobě alkohol i 15 hodin po jeho konzumaci (při konzumaci 300 ml).