Víte, co znamená tento symbol na obalu kosmetiky? Na toto si dejte pozor.

0
(0)

Dalibor , 15. 12. 2020

Na obalu kosmetiky můžeme nalézt celou řadu symbolů. Ne každý však ví, co přesně který symbol znamená. Tato nevědomost může ohrozit naše zdraví. Z toho důvodu je důležité zjišťovat jednotlivé významy těchto piktogramů a důsledně se jimi řídit.

Až do poslední kapky? Raději ne

Zpozornět by měli zejména lidé používající dekorativní kosmetiku. Právě u nich je časté, že svou oblíbenou rtěnku, make-up či oční stíny používají tak dlouho, dokud daný produkt zcela nedoberou. To však může přispět ke vzniku nepříjemných infekcí očí či zánětů kůže, které se nejčastěji projevují zarudnutím, otoky nebo bolavými vyrážkami.

U dekorativní kosmetiky to nekončí – stejná pravidla platí i u kosmetiky účelové. Během její používání po vypršení trvanlivosti hrozí nejen výše zmíněné komplikace, ale dochází také ke ztrátě účinků. Problém tak vzniká například u opalovacích krémů – ty pokožku ochrání pouze minimálně.

Jak poznat trvanlivost?

Pokud si nejste jistí, zda je vámi používaný přípravek stále vhodný k používání, věnujte pozornost symbolům na obalu. Konkrétně tomu, který má podobu otevřené nádoby. Přímo pod ním se nachází informace o době, po niž je možné daný produkt po jeho otevření bez obav používat.

Tento symbol se nachází pouze u kosmetiky, jejíž trvanlivost je kratší než 30 měsíců. U přípravků, které je možné používat déle, se většinou nachází údaj zaznamenávající minimální trvanlivost v konkrétních časových údajích (měsíc, rok).

Abyste měli jistotu, že používáte kosmetiku, která je skutečně účinná a zároveň zdraví nezávadná, vyplatí se tyto údaje pečlivě zkontrolovat. Jedině tak můžete předejít případným komplikacím a dalším nepříjemnostem, jejichž léčba bývá častokrát nákladnější než pořízení nového produktu.