Víte, co všechno dokáže husí sadlo? Vynikající na pleť, kašel a klouby: Účinný lék našich prababiček!

0
(0)

Dalibor , 04. 06. 2020

Husí sádlo se v minulosti používala především na smažení, avšak už naše prababičky věděly io jejích léčivých účincích. Její zdravotní přínosy byly nevyčíslitelné.

Nejzdravější živočišný tuk, protože obsahuje více než 65% nenasycených mastných kyselin.

I v dnešní době se vyplatí znát její příznivé účinky a vytěžit benefity, které nabízí.

Husí sádlo je zdravý živočišný tuk získaný z tání husího tuku. Díky svým vlastnostem je používán nejen v kuchyni, ale i při léčbě různých zdravotních potíží. Navzdory všeobecnému přesvědčení, že mast je Vysokokalorické a nezdravý produkt, při husím sádle je to trochu jiné - tento tuk je totiž velmi zdravý. Obsahuje mnoho vitamínů, mikro a makro prvků.

Je bohatý na vitamíny A, B, E a také na zinek, hořčík, železo, fosfor a draslík.

Obsahuje mononenasycené kyselinu olejovou, jakož i exogenní aminokyseliny, které potřebujeme, protože jejich tělo nedokáže vyprodukovat samo.

Tuk se používá pro přípravu jídel hlavně z drůbeže. Je ideální na smažení a pečení, protože si zachová své chemické složení i při vysokých teplotách do 200 ° C. Kromě využití v gastronomii můžete husí sádlo použít při různých zdravotních potížích a její účinek je léty ověřený. Vykazuje vysokou účinnost při léčbě bolesti kolen, kyčlí a páteře, ale i při zlomeninách a modřinách. Navíc skvěle působí na pokožku - redukuje vrásky a zabraňuje tvorbě nových, regeneruje a napíná pokožku.

Na nachlazení a bronchitidu

Husí sádlo je přírodní lék na nachlazení, zejména při přetrvávajícím výtoku z nosu a kašli.

Potřebujeme:

  • 2 PL husí sádlo
  • 1 PL med
  • 1/2 šálku teplého mléka

Postup:

Mléko zahřejte v hrnci, přidejte mast a med. Míchejte, dokud se vše nerozpustí a nespojí. Tento nápoj má oteplovací vlastnosti, účinně léčí rýmu a kašel a má antipyretické účinky. Vyplatí se také natírat ho na hrudník dítěte. Toto vnější použití je u dětí velmi účinným a bezpečným řešením.

Revmatické potíže

Husí sádlo zmírňuje revmatické bolesti a také snižuje otok. Nejlepší účinky dosáhnete, pokud mast před použitím trochu ohřejete.

Na rány a popáleniny

Husí sádlo může být použita i ve formě obkladů na rány nebo popáleniny. Zmírňuje bolest, snižuje otok a urychluje hojení.

Na vysoký cholesterol

Jelikož je zdrojem nenasycených mastných kyselin a obsahuje mononenasycené kyselinu olejovou, přispívá ke snížení špatného cholesterolu (LDL). Může pomoci předcházet infarktem a mozkovým příhodám.

V kosmetice

Kachní mast je také vynikající přírodní kosmetikou. Díky obsahu vitamínů a minerálů prospívá pleti a je vhodná i pro citlivou pokožku.

Na vrásky

Zkombinujte husí sádlo s měsíčkovým olejem a máte dokonalou masku na obličej. Vyhlazuje vrásky, regeneruje a zvlhčuje pokožku.

Na kožní problémy

Ukázalo se, že husí sádlo je vhodná i pro léčbu kožních problémů jako je suchá pokožka, či vyrážky. Pokožku natřeme mastí nebo ji přidáme do krému, který používáme. Ideální je používat ji zejména na podzim a v zimě.