Víno a čokoláda proti COVID-19? Takto si podle vědců můžeme pomoci sami!

0
(0)

Dalibor , 24. 03. 2020

Odkdy se objevil nový koronavirus, internetem se šíří nejrůznější domácí recepty, které s ním "zaručeně" zatočí. Fantazii se meze nekladou, lidé doporučují vše možné od poměrně neškodného vyluhování stříbra ve vodě až po zdraví ohrožující pití chlorového roztoku.

 

Zatímco pro nás nejúčinnější prevencí zůstává karanténa, vědci již pracují na vyvíjení účinného léku.

 

Jednou z možností, které by mohly být odpovědí na tuto výzvu, je taxafolín.


Zatímco australští vědci zatím velmi úspěšně testují účinnost kombinace léků na HIV a antimalarik na koronavirus, kapacity z jiných koutů světa se snaží přijít na jiné alternativy, které mají potenciál tuto neduhům porazit. Jednou z možností by mohla být chemická sloučenina zvaná taxafolín. Ta se přitom nachází i v běžných potravinách a nemá toxické vedlejší účinky.

Odborníci proto připouštějí možnost, že lidé se konzumací jídel a nápojů obsahujících taxafolín mohou preventivně chránit i sami.

 

Dobrá zpráva je, že bohaté na tuto složku jsou zejména velmi oblíbené potraviny, jako zelený čaj, čokoláda a červené víno - s tím to ale rozhodně netřeba přehánět.

 

"V případě velkého množství se snižuje schopnost imunitního systému bojovat proti viru. Samozřejmě, že jednou z nejlepších ochran je opravdu nosit roušky a dodržovat velmi striktní hygienu, co se týče i dezinfekce rukou, "apeluje na širokou veřejnost biochemik Pavel Čekan. Lidí také prosí, aby důkladně dodržovali karanténu. Důležité je to zejména proto, že reálné nemáme možnost vědět, zda nejsme šiřitelem viru i my sami.

"Ty výsledky testů, které máme, jsou pouze testy osob, které byly vyšetřeny. Vyšetřit nemůžeme každého, neboť momentálně na to nejsou zdroje a z těch vyšetřených, i když vyjde negativní, on může být vlastně pozitivní, neboť ten test nemusí ukázat - pokud je rychlý - naprosto všechny. "

Dosud nejlepší, co tedy můžeme udělat, je sednout si na balkon s pohárkem červeného vína a kouskem čokolády - a pokud už je to nezbytné, jít ven pouze s čistou rouškou.