Víme, jak snadno poznat, který hmyz vás pokousal

0
(0)

Dalibor , 13. 08. 2020

Léto s sebou přináší celou řadu radovánek, ale také jednu velkou nepříjemnost – všudypřítomný hmyz. Ten trápí zejména alergiky, ale třeba komár, který proklouzne do ložnice, nadělá vrásky snad každému. Ale ať už vás pokouše cokoli, vždycky je dobré poznat, o který hmyz se jednalo. Díky tomu budete vědět, jak kousance ošetřit, a také jak se případnému dalšímu pokousání vyhnout. Repelenty totiž často účinkují jen na některé druhy hmyzu.

Komár

Komár je asi nejčastější narušitel spánku či letního večera třeba u vody. Málokdo ovšem ví, že i na komáří štípnutí mohou být lidé alergičtí, a tak je často bereme jen na lehkou váhu. Pokud alergičtí nejste, charakteristický pupínek i svědění za den nebo dva samy zmizí, nebudete-li se škrábat. Kousnutí můžete ošetřit studenou vodou nebo zklidňujícím přípravkem a proces hojení urychlit. Alergici ovšem zažívají nepříjemné vedlejší účinky, jako jsou:

  • bolest kloubů
  • bolest hlavy či závratě
  • zvýšená teplota
  • oteklé lymfatické uzliny

Podobné příznaky se projevují také v případě, že vás komár infikoval nějakou nakažlivou chorobou.

Blechy

Pověra, že blech na člověka nejdou, se tak úplně nezakládá na pravdě. Blechy vás mohou pokousat dokonce i v případě, že nechováte žádné domácí mazlíčky, mohou je totiž přenášet například ježci, myši, rejsci a krtci či některé druhy ptáků. Rudé ranky, které blechy zanechávají, jsou snadno rozpoznatelné. Jejich kousnutí je navíc velmi svědivé. Ranky je třeba umýt čpavkem, nebo ještě lépe speciálním přípravkem, a pak nechat zahojit. Blech se zbavíte vhodným repelentem, případně přípravky na bázi esenciálních olejů.

Štěnice

Najdete-li doma štěnice, nejlepší je se odstěhovat a spálit všechny své věci. Zbavit se těchto nepříjemných podnájemníků je prakticky nemožné a vyžaduje nákladnou a agresivní chemickou lázeň celého bytu či domku. I takový útok však mohou štěnice za určitých okolností přežít – patří k vůbec nejodolnějším druhům na planetě. Pokud vás pokousají, stane se tak v noci, zatímco spíte. Jejich kousance poznáte podle tří až čtyř štípanců v pravidelné linii či trojúhelníku. Nejčastěji se objevují na zádech, protože štěnice se rády zabydlují v matracích a roštech postele.

Pavouci

I když se pavouci lidem obvykle vyhýbají a dávají přednost suchým a temným koutům vašeho domova, může se stát, že na těle naleznete i pavoučí kousanec. Druhy, které žijí v České republice, jsou naštěstí pro člověka zcela neškodné. Většina tuzemských pavouků ani lidskou kůži neprokousne. Ti větší zanechají dvě drobné ranky těsně vedle sebe, které do týdne zmizí. Poslední dobou však roste počet chovatelů exotických pavouků, kteří občas majiteli uprchnou. Někteří z nich by mohli být nebezpeční i člověku. Pokud se tedy ranka po kousnutí pavoukem nehojí, raději vyhledejte lékaře.