Velké tajemství, které mi poradila babička. Takto zvýšíte úrodu malin a ostružin. Na jaře každý keř takto upravte a pomůžete mu k mnohem větší úrodě!

0
(0)

Dalibor , 09. 06. 2020

Pro podporu růstu nepotřebujete žádná speciální hnojiva ani zázračné recepty. Vše, co potřebujete, jsou opravdu ostré zahradnické nůžky a správné načasování, které přichází v tuto chvíli.

Čas na konci zimy a na začátku jara je ideální pro řezání malin a ostružin. Pokud uděláte tento řez správně, téměř si nevšimnete keřů v průběhu roku a máte jistotu, že dosáhnete maximálního výnosu. Odborník ukázal nejjednodušší způsob, jak udělat střih a na co si dát pozor!

Jak správně zastřihávat maliny ? 

Začneme řezáním ostružin. Základem je odstranění všech poškozených, narozených a nedostatečně vyzrálých výhonků na jaře. Na jedné rostlině zbývá pouze 6-8 kusů výhonků s pupeny, které jsou plodné. Tyto výhonky však musí být také zkráceny, protože přerůstání jedné výhonky vede ke smršťování ovoce. Délka postranních výhonků by měla být 15-20 cm. Pravidlo je, že čím kratší postranní výhony, tím větší plody bude mít keř.

Řez je důležitější, než si myslíte

Jarní prořezávání je klíčem ke zdraví a dobrému plodění rostliny. Rostlina bez řezu velmi zahušťuje, což vede k šíření plísní a minimálnímu nebo velmi malému výnosu. Řez by se měl provádět každý rok.

Malina - v jednom roce naroste, ve druhém rodí

Narozené výhonky se odstraňují celé, až při zem. Roční výhonky jsou redukovány na 6-8 kusů na 1 metr délky a zkráceny. Právě tyto výhonky přinesou sklizeň letos. V prvním roce se rodí zbytkové maliny, řez spočívá v úplném odstranění celých rostlin blízko země - rostliny se zdají být pokosené - jedná se o velmi jednoduchý řez.

Jak stříhat rostliny video návod