Vědro malin z jednoho keře: Záhradkár, který se roky živil jejich pěstováním poradil, jak si vypěstovat nekonečnou zásobu zdravých malin!

0
(0)

Dalibor , 05. 05. 2020

Podělím se se zásadami, které mám osvojené ze své pěstitelské praxe. Kdysi jsme maliny i prodávali po celkem kraji, dnes, protože už jsme v důchodu, maliny pěstujeme jen pro naše potřeby a vím, že se správnou péčí lze dosáhnout skutečné divy. Rostlina se dá využít na maximum, aniž jste ji na smrt vyčerpaly.

Toto je třeba dodržet:

Já doporučuji vysazovat  dvakrát rodící odrůdy malin - budete z nich mít užitek dlouho a i úroda bude bohatá.

Nezasazujte je blízko záhonů se zeleninou ani blízko rodících stromů - z půdy jim budou odčerpávat živiny.

Maliny nejsou náročné na vaši pozornost ani na půdu. Vyžadují kypré, humusem dobře zásobené půdy, ale bez problémů se dočkáte výborné úrody iv horších půdách. Důležitější je pro ně dostatek světla. Pokud chcete více keřů, najděte si větší plochu, je třeba počítat s tím, že maliny budou rozrůstat.

Kořenový systém malin je mělký, proto v období sucha je důležité dodat jim vláhu. Půdu je dobré kolem keřů prokypřit, ale jen do hloubky 5-10 cm, protože kořeny jsou velmi mělké.

Pokud se c hystáte vysazovat nyní - na jaře nezapomeňte před výsadbou zastřihnout kořínky a nadzemní část rostliny zkrátit na 1/3 délky. Mezi rostlinkami v Radku by měla být vzdálenost alespoň 0,7 ma mezi řádky 1,8 metru . Při každé řadě je dobré mít oporu sahající do výšky 1,2 m - opora by neměla být v žádném případě hustá síť, přes kterou nebude pronikat dostatek světla . Každý rok na jaře roste ze základny rostliny nových 5-10 výhonků a rostlina se rozrůstá do šířky. Po zimě je třeba zkontrolovat rostliny a tenké, uschlé jakož i slabé výhonky odstranit.

Nedovolte jim rodit v létě

Do začátku léta je třeba rostlinku prosvětlit a udržovat vzdušnou. Malina vám bude přinášet úrodu 2x do roka - na léto a na podzim. Na letošních výhoncích zarodí na podzim a na loňských v létě . Pokud však máte zkušenost, že letní plody jsou napadeny a je jich málo - způsobuje to škůdce malinár plstnatý , který žije jen v letních plodech. V tom případě se soustřeďte jen na podzimní úrodu a loňské výhonky klidně na jaře ořízněte drasticky - až těsně nad zemí, abyste veškerou sílu dostali do nových výhonků, které na podzim přinesou bohatou úrodu. Chcete úrodu sklízet 2x stačí, když po letní sklizni jen odstraníte slabé a vyrodené výhonky.

Pokud si během května všimnete, že rostlina vyhání málo nových výhonků , doporučuji zkusit staré ověřené řešení - výluh z divizny (500 ml kašovitého divizny zalijeme vědrem vody a necháme louhovat) zředěný s vodou v poměru 1: 5 používáme na zalévání ke kořenům .

Po sklizni podzimní úrody zkraťte horní výhonky (ty které rodily) asi o 1/3 až po zelené pletivo.

Každý podzim po zrerzaní dávám ke každé rostlině 3-4 lopaty humusu a zem je dobré mělce prokypřit

Maliny můžete sázet na jaře a na podzim. Pokud máte maliny v květináčích, které mají rozvinutý kořenový systém, sázet můžete prakticky kdykoliv.

Stará rada pro podzimní výsadb

Mám však jednu radu, pokud se chystáte sázet na podzim a ta pochází od mého dědy. Maliny sázejte tam, kde jste na jaře vysadili rané brambory a po jejich sklizni hrách. Po sklizni zelených lusků zaryl sklizené rostliny hrachu do půdy. Koncem září můžete zaorat kvalitní kompost nebo hnůj. Ve druhé polovině října půdu prekopete motykou (nebo proběhněte motorovým kultivátorem), vykopejte jámy a můžete sázet maliny.