Vědci varují před řepkovým olejem: Může vám způsobit demenci

0
(0)

Jan , 04. 03. 2020

Slyšeli jste někdy o semeni řepky v souvislosti s olejem? Zřejmě jste slyšeli o olivách a kokosovník, ale ne v případě řepky, je tak? To proto, že taková souvislost neexistuje.

Řepkový olej není přírodní olej lisovaný ze semen, ale komerční název obvykle geneticky upravené verze řepkového semene (které je toxické).

Proto je skutečně zvláštní, proč tolik obchodů s "přírodními" potravinami, stále používá řepkový olej ve svých hotových jídlech a dalších potravinách (jako jsou pečený zboží, saláty, dresinky a podobně).

Řepkový olej vytvořil v laboratoři kanadské univerzity Dr. Baldur Steffanson.

Ten poté, co se jeho nově vytvořené verzi řepkového semene podařilo splnit směrnice FDA (s menším množstvím toxické kyseliny erukové), odešel pracovat do společnosti Calgene (kterou později koupila společnost Monsanto).

Z tohoto důvodu nic takového jako "organický" nebo "bio" řepkový olej neexistuje, neboť samotná surovina, ze které se vyrábí, je obvykle geneticky upravené semeno řepky.

Největší rizika řepkového oleje

Jaké jsou tedy největší zdravotní rizika konzumace potravin s obsahem řepkového oleje?

Podívejme se na těchto pár:

1. Řepka odčerpává z těla vitamín E.

2. Nedávné studie dávají řepkový olej do souvislosti se zvýšeným zánětem a oxidačnýám stresem.

3. Řepka zvyšuje tuhost membrán, což může spouštět degenerativní onemocnění.

4. Kvůli vysokému obsahu síry v řepce olej snadno zatuchne, což může u lidí s bronchiální či astmatickými obtížemi aktivovat alergie a přidružené problémy.

5. Studie na lidech ukázaly, že řepka způsobuje nárůst rakoviny plic a zvyšuje riziko rozvoje demence.

6. Zvířatům může řepka zkracovat život a snižovat počet krevních destiček.

7. Každodenní konzumace řepkového oleje vám může zvýšit triglyceridy o více než 40%.

8. Řepkový olej rychle plesniví a také potlačuje činnost enzymů.

9. Otevírá dveře volným radikálům, ničí přírodní antioxidanty a může mít souvislost s rostoucím výskytem mnoha onemocnění.

10. Vadný řepkový olej nezanechává žádnou pachuť, proto dokážete jen těžko určit, zda nekonzumujete žluklé kyselinu erukovou.

závěr

Když příště navštívíte obchod s potravinami nebo jiných prodejců potravin či občerstvení s obsahem řepkového oleje, dejte si pozor, aby vás nepřesvědčily, že jsou tou nejzdravější volbou ve městě.

Hledejte prodejny s potravinami a občerstvením, které prodávají, případně ve svých výrobcích používají přírodní oleje (druhy, které pocházejí ze skutečné rostliny - olivový, avokádový, sezamový, kokosový).

A nejdůležitější je mít na paměti, že nic takového, jako zdravý řepkový olej, neexistuje.