Vědci objevili ovoce, které brání ochabování svalů během stárnutí

0
(0)

Dalibor , 11. 02. 2020

S přibývajícím věkem mnoho lidí čelí nepříjemnému problému ochabování svalů. Vědci však nyní objevili přírodní látku, která může tento proces výrazně zpomalit. Svá zjištění publikovali v nedávném vydání vlivného magazínu Cell Metabolism, kde detailně popsali svůj nový objev – kyselinu ursolovou.

Objev Vědců

Vědci zjistili, že kyselina ursolová je mimořádně vhodná pro terapie zaměřené na prevenci a odstranění příznaků stárnutí, jako jsou ochablé a zavěšené svaly. Tato látka se ve vysokém množství nachází ve slupce jablek.

Jak vysvětlují výzkumníci:

"Ochabování a odbourávání svalové hmoty je jedním z nejčastějších příznaků stárnutí. Tento proces prodlužuje doby hospitalizace starších pacientů, zpomaluje rekonvalescenci a v některých případech zcela zabrání pacientům dostat se z nemocnice domů. Přesný důvod těchto změn není zcela jasný, a proto dosud neexistoval žádný účinný lék."

Jak Kyselina Ursulová Působí

Výzkumníci se nejprve zavázali zjistit, co se děje ve stárnoucích a slábnoucích svalech. Objevili 63 genů, které se mění během držení diety, a dalších 29 genů, které mění svou expresi během hladovění nebo při poraněních páteře. Srovnáváním exprese těchto genů při vystavení přes 1300 bioaktivním látkám nakonec objevili kyselinu ursolovou, která dokáže napravovat odbourávání svalů.

"Kyselina ursolová je vskutku zajímavá sloučenina," tvrdí výzkumníci. "Nejlepší na ní je, že ji dokážeme získat běžně ve stravě jednoduchou konzumací jablek."

Experimenty na Myších

V další fázi podali vědci kyselinu ursolovou vyhladovělým myším. Experiment ukázal, že tato látka chrání myši před zeslábnutím a ochabnutím svalů.

Účinky na Lidech

Povzbuzeni pozitivními výsledky u myší se vědci rozhodli otestovat účinky kyseliny ursolové na lidech. Během několika týdnů ji začali podávat dobrovolníkům. Výsledek byl pozoruhodný – svaly dobrovolníků narostly!

Vědci vysvětlují, že kyselina ursolová zlepšuje signalizaci inzulínu ve svalech a napravuje expresi genů spojených s atrofií svalů. Navíc osoby užívající kyselinu ursolovou byly štíhlejší, měly nižší hladinu krevního cukru, cholesterolu i triglyceridů.

Závěr

Kyselina ursolová může být přínosná nejen pro zachování svalové hmoty, ale také pro celkové zlepšení zdravotního stavu člověka. Pokud člověk konzumuje vyváženou stravu, jakou nás učili jíst naše mámy, může tělo těžit z mnoha přínosů, a zachování svalové hmoty i ve vysokém věku je jedním z nich.

Objev kyseliny ursolové jako účinného prostředku proti ochabování svalů přináší novou naději pro starší lidi i pro ty, kteří hledají způsoby, jak zůstat zdraví a aktivní i v pozdním věku.