Vědci objevili ovoce, které brání ochabování svalů během stárnutí

0
(0)

Dalibor , 11. 02. 2020

Při hledání přírodní látky na efektivní zpomalení ochabování svalů s přibývajícím věkem, vědci objevili látku, která přináší velmi slibné výsledky.

Svá zjištění publikovali v nedávném vydání vlivného magazínu Cell Metabolism (Buněčný metabulizmus), ve které blíže popsali svůj nový objev.

Co zjistili vědci

Vědci zjistili, že látka s názvem kyselina ursolová je nadmíru vhodná pro terapie zaměřené na prevenci a odstraňování průvodních znaků stárnutí, jako jsou ochablé a zavěšené svaly.

Jde o látku, která se ve vysokém množství nachází ve slupce jablek.

Jak vysvětlují výzkumníci:

"Ochabování a odbourávání svalové hmoty je nejčastějším příznakům stárnutí.

Kvůli němu se natahují doby hospitalizace starších pacientů, prodlužuje doba rekonvalescence a v některých případech zcela zabrání tomu, aby se pacient dostal z nemocnice domů.

Neví se přesně proč je tomu tak a tudíž na to dosud neexistoval ani žádný účinný lék. "


Jako látka z jablek brání ochabování svalů


Výzkumníci se nejprve zavázaly zjistit, co se děje v stárnoucích a slábnoucích svalech.

Našli 63 genů, které se měnily během držení diety a dalších 29 genů, které mění svou expresi během hladovění nebo i při poraněních páteře.

Srovnáváním exprese uvedených genů při vystavení přes 1300 bioaktivním látkám došli vědci nakonec až ke kyselině ursolovej. Ta se ukázala, že dokáže napravovat odbourávání svalů.

"Kyselina ursolová je vskutku zajímavá sloučenina", tvrdí výzkumníci. "Nejlepší na ní je, že ji dokážeme získat běžně ve stravě jednoduchou konzumací jablek."

V následující fázi podali vědci kyselinu ursolovú vyhladovělým myším a experimentem se ukázalo, že myši ochránila před zesláblý a ochabnutím jejich svalů.

Výsledky užívání kyseliny ursolovej na lidech
Povzbuzeni pozitivními výsledky u myší se výzkumníci rozhodli otestovat účinek kyseliny ursolovej na lidech, kterým ji začali podávat během několika týdnů.

Výsledek? Jejich svaly narostly!

Vědci tento výsledek vysvětlili tak, že kyselina ursolová zlepšuje signalizaci inzulínu ve svalech a také napravuje expresi genů spojených s atrofií svalů.

Navíc osoby užívající kyselinu ursolovú se staly štíhlejšími, měli nižší hladinu krevního cukru, cholesterolu i triglyceridů.

Vědci se proto domnívají, že kyselina ursolová může být přínosná nejen pro zachování svalové hmoty, ale také přispět k celkovému zlepšení zdravotního stavu člověka.

Závěr
Víme, že pokud člověk konzumuje vyváženou stravu, jakou nás učili jíst naše mámy, má to pro tělo mnoho přínosů.

No a zachování si svalové hmoty i do vysoké stáří je jedním z těchto přínosů.