Ve věku 6 let onemocněl a 68 let žije zavřený v stroji, o kterém téměř nikdo neví

0
(0)

Jan , 20. 06. 2024

20. století je velkým technologickým skokem, zejména v medicíně.

Jedním z takových vynálezů byl stroj, který zachránil životy mnoha lidí

Na počátku století bylo lidstvo pod kontrolou epidemie obrny. Nemoc měla mnoho následků a komplikací. Mimo jiné to způsobilo svalovou slabost, včetně svalů na hrudi, což způsobilo selhání dýchání. Vakcína proti obrně byla objevena až v roce 1955

Železné plíce

Vynález stroje zvaného „železné plíce“ byla jedinou šancí na přežití mnoha nemocných lidí. Stroj vytvořil vakuum, které napodobovalo mechanismus fyziologické výměny plynů.

Byl to typ respirátoru, který se vyvinul pomocí jiných mechanismů dýchacího procesu založených na hypertenzi.

Mnoho lidí, kteří v nich žijí po celá desetiletí dodnes, však uvízli v železných plicích.

Příběh Paula Alexandra

Jedním z nich je sedmdesátiletý Paul Alexander z texaského Dallasu, který „železnou plíci“ používá nepřetržitě od roku 1952.

Paul dostal železné plíce ve věku pěti let

Nemoc mu způsobila trvalé respirační selhání.

Princip činnosti železných plic spočívá v tom, že pacient je vložen do komory. Zařízení je utěsněno a uvnitř vytváří vakuum. Čerpadlo snižuje tlak, což způsobí roztažení hrudníku, a pak se nadechnete, pak se tlak sníží a vydechnete. Železná plíce je neinvazivní dýchací pomůcka. Nenabízí vzduch uměle, nahrazuje svaly na hrudi.

V průběhu doby začali mít lidé používající železné plíce vážné problémy kvůli stažení zařízení z výroby v 60. letech.

Odhaduje se, že několik desítek lidí po celém světě stále železné plíce používá. Údržba a náhradní díly se však stávají vážným problémem.

Před několika lety začal mít Paul se strojem vážné problémy

Začínalo to selhat, což představovalo přímou hrozbu pro jeho život.

Hledal na internetu někoho, kdo by mohl zkontrolovat a vyměnit opotřebované díly. Přišel k němu Brady Richards, který mu nabídl pomoc.

Zařízení je tak archaické, že když si ho Brady vzal do své dílny, mladí dělníci ani netušili, co by to mohlo být.

„Když jsme přinesli plíce do dílny, jeden z mladších zaměstnanců se zeptal, co dělám s tímto grilem.“

Navzdory své nemoci se Paul snažil žít normální život podle svých nejlepších schopností. Paul dokonce žil na koleji a studoval právo, a dokonce se zúčastnil postgraduálních soudů. Během této doby mohl ještě čtyři hodiny denně opustit „železnou plíci“. Nyní to již není možné.

Zatímco mnoho pacientů se rozhodlo pro tracheotomii (připojení trubice přímo k průdušnici) a použití přenosného ventilátoru, stále se mnoho lidí rozhodlo žít v železné plíci. Podle nich je neinvazivní metoda a nezávislost na nemocnicích a lékařech argumentem pro strojní zařízení ze 60. let. Bez servisní a technické podpory stále podporuje mnoho životů.

Video

ZDROJ A FOTOGRAFIE: YOUTUBE