Varovné signály rakoviny konečníku – na co si dávat pozor

0
(0)

Dalibor , 25. 07. 2020

Karcinom v oblasti konečníku představuje nepříjemné onemocnění, jeho příčinou jsou obvykle vedle genetické predispozice také dlouhodobě vhodné návyky ve stravování, které zahrnují především velmi omezený pitný režim, nízký přísun vitamínu C a velmi častá konzumace masa, jídel obsahujících vysoké množství tuků a málo vlákniny. Vhodné návyky ve stravování, které zahrnují především velmi omezený pitný režim. Diagnostika rakoviny v rektální oblasti je poměrně jednoduše diagnostikovatelná a lze ji zachytit ve velmi časném stádiu, nejlepší prevencí jsou tedy (vedle úpravy jídelníčku) hlavně pravidelné návštěvy lékaře zvláště nacházíte-li se v rizikové skupině lidí 60 let.

Příznaky rakoviny konečníku

Rakovina rektální oblasti bývá příčinou úmrtí především v případě, že není diagnostikována včas. Tento problém je v zásadě spojen s přílišnou stydlivostí pacientů, kteří problémy, jež rozvoj karcinomu provází, zaměňují s výskytem hemoroidů. Ideální způsob, jak se vyhnout problémům spojeným s léčbou několika typů karcinomů v této oblasti, je vyhledat lékařskou pomoc v případě, že se u vás vyskytují následující neduhy:

  • krvácení z konečníku
  • častá bolest v anální oblasti
  • falešné nutkání na stolici
  • neobvyklé pohyby střev
  • otok na vstupní části anu
  • tupá bolet a tlak do konečníku
  • časté vyprazdňování ve formě zácpy nebo řídké stolice

Příznaků rakoviny konečníku je poměrně hodně, i když v některých případech se nevyskytují vůbec. Nicméně pokud delší dobu pozorujete nezvyklé pochody při vyprazdňování, měli byste zvážit (a neodkládat) návštěvu lékaře (ať už praktického nebo přímo specialisty) a nechat si provést základní vyšetření.

Diagnóza rakoviny konečníku

Karcinom v anální oblasti se vyskytuje častěji u mužů než u žen, zejména v mladším věku (onemocní jím nejčastěji muži ve věku nad 35 let), po 60. roku života se však riziko výrazně vyrovnává. Diagnostika rakoviny konečníku v dnešní době využívá řadu moderních metod, které jsou minimálně invazivní a velmi přesné, a umožňují tak zachránit řadu životů. Mezi nejúčinnější diagnostické metody využívané u nás patří:

  • anoskopie
  • rektoskopie
  • ultrazvukové vyšetření

Kromě uvedených se využívají také další nástroje zahrnující například rentgenové vyšetření. Při pozitivní diagnostice se následně aplikuje několik léčebných postupů, z nichž nejobvyklejšími jsou chirurgická léčba, chemoterapie a radioterapie.