Karcinom v oblasti konečníku představuje nepříjemné onemocnění, jeho příčinou jsou obvykle vedle genetické predispozice také dlouhodobě vhodné návyky ve stravování, které zahrnují především velmi omezený pitný režim, nízký přísun vitamínu C a velmi častá konzumace masa, jídel obsahujících vysoké množství tuků a málo vlákniny. Vhodné návyky ve stravování, které zahrnují především velmi omezený pitný režim. Diagnostika rakoviny v rektální oblasti je poměrně jednoduše diagnostikovatelná a lze ji zachytit ve velmi časném stádiu, nejlepší prevencí jsou tedy (vedle úpravy jídelníčku) hlavně pravidelné návštěvy lékaře zvláště nacházíte-li se v rizikové skupině lidí 60 let.
Příznaky rakoviny konečníku
Rakovina rektální oblasti bývá příčinou úmrtí především v případě, že není diagnostikována včas. Tento problém je v zásadě spojen s přílišnou stydlivostí pacientů, kteří problémy, jež rozvoj karcinomu provází, zaměňují s výskytem hemoroidů. Ideální způsob, jak se vyhnout problémům spojeným s léčbou několika typů karcinomů v této oblasti, je vyhledat lékařskou pomoc v případě, že se u vás vyskytují následující neduhy:
- krvácení z konečníku
- častá bolest v anální oblasti
- falešné nutkání na stolici
- neobvyklé pohyby střev
- otok na vstupní části anu
- tupá bolet a tlak do konečníku
- časté vyprazdňování ve formě zácpy nebo řídké stolice
Příznaků rakoviny konečníku je poměrně hodně, i když v některých případech se nevyskytují vůbec. Nicméně pokud delší dobu pozorujete nezvyklé pochody při vyprazdňování, měli byste zvážit (a neodkládat) návštěvu lékaře (ať už praktického nebo přímo specialisty) a nechat si provést základní vyšetření.
Diagnóza rakoviny konečníku
Karcinom v anální oblasti se vyskytuje častěji u mužů než u žen, zejména v mladším věku (onemocní jím nejčastěji muži ve věku nad 35 let), po 60. roku života se však riziko výrazně vyrovnává. Diagnostika rakoviny konečníku v dnešní době využívá řadu moderních metod, které jsou minimálně invazivní a velmi přesné, a umožňují tak zachránit řadu životů. Mezi nejúčinnější diagnostické metody využívané u nás patří:
- anoskopie
- rektoskopie
- ultrazvukové vyšetření
Kromě uvedených se využívají také další nástroje zahrnující například rentgenové vyšetření. Při pozitivní diagnostice se následně aplikuje několik léčebných postupů, z nichž nejobvyklejšími jsou chirurgická léčba, chemoterapie a radioterapie.