Varovné příznaky na rukou, díky kterým byste měli zajít ke kardiologovi

0
(0)

Dalibor , 17. 10. 2022

Jaké nemoci odhalují znaky na rukou? Může lékař odhalit vážné zdravotní problémy pouhým pohledem na vaše ruce?

V některých případech ano, protože ruce často "odrážejí" kožní, kloubní nebo dokonce srdeční onemocnění.

Podle American College of Rheumatology se odborník může hodně dozvědět z pohledu na něčí ruce.

Níže naleznete nejčastější a nejpodivnější příznaky onemocnění, které se projevují na rukou:

Vyrážka na dlani nebo zápěstí

Malé červené pupínky nebo puchýřky na spodní části ruky často ukazují na alergii na nikl. Podle Americké dermatologické akademie je citlivost kůže na tento kov jednou z nejčastějších příčin alergické kontaktní dermatitidy. Z niklu je vyrobeno mnoho předmětů, se kterými přicházíme denně do styku, od šperků po elektronická zařízení.

Malé množství tohoto kovu se nachází také v potravinách, jako jsou fazole, čokoláda, arašídy, sója a oves, říká doktorka Salma Fari de la Feld, odborná asistentka na katedře dermatologie na Emory University v USA.

Necitlivost a brnění rukou

U mladých lidí, kteří nemají žádné zdravotní potíže, je necitlivost rukou často příznakem syndromu karpálního tunelu. Aby lékař zjistil, zda je necitlivost způsobena nevinnou příčinou (např. tlakem na ruku během spánku) nebo závažnou příčinou, může doporučit elektromyogram, který odhalí poškození nervů nebo svalů, říká Dr. Matthew Barrett, odborný asistent neurologie v univerzitní nemocnici ve Virginii.

Upozorňuje, že náhlé znecitlivění nebo brnění rukou je důvodem k okamžité cestě do nejbližší nemocnice, protože může znamenat mrtvici.

"Zamčený" prst

Stenotická tenosynovitida, známá také jako "trigger finger", se vyznačuje neschopností pohnout palcem nebo ukazovákem a "zablokováním" kloubu. Obvykle se vyskytuje při zánětu šlachy, která spojuje kost se svalem prstu, a je častější u žen než u mužů.

Podle doktora Wesselmana jsou ke stenotické tendinitidě náchylnější ti, u nichž byla diagnostikována nějaká forma artritidy, porucha štítné žlázy nebo cukrovka, a také ti, kteří vykonávají manuální práci.

Odlupování, zarudnutí nebo puchýřky s hnisem

Výskyt šupinatění a přetrvávajícího olupování kůže, zejména pokud je spojeno se zarudnutím nebo bílými puchýřky s hnisem na rukou, často svědčí o lupénce, říká Dr. de la Feld. Dodává, že dalšími možnými příznaky lupénky jsou změny na nehtech, například rýhování nebo žloutnutí.

Bledost a modřiny na prstech

Pokud prsty ztratí barvu, tj. zblednou, a poté se v reakci na nízké teploty nebo intenzivní stres zbarví modřinami, je téměř vždy diagnostikován Raynaudův syndrom. Tento syndrom nepředstavuje žádné zdravotní riziko a je důsledkem dočasného snížení prokrvení prstů rukou nebo nohou.

Kromě změny barvy kůže se Reynaudův syndrom vyznačuje dalšími příznaky, jako je necitlivost, lokální pokles teploty a bolest. Jak říká Dr. Weselman, Reynův syndrom se vyskytuje zejména u mladých žen.

Červené nebo tmavé uzlíky na konečcích prstů

Takzvané Oslerovy uzliny se projevují jako bolestivé červené nebo černé kožní léze na konečcích prstů rukou a nohou. Ve většině případů je způsobuje endokarditida, což je bakteriální infekce srdečních chlopní, říká kardioložka Anne Albersová. Dodává, že endokarditida může také způsobit mikrokrvácení pod kůží dlaně, což vede k tomu, že se na kůži objeví hnědé nebo černé skvrny.

Bolest, ztuhlost a otok kloubů prstů.

Bolest, zánět a funkční omezení prstů na rukou jsou zejména u žen příznaky svědčící pro zánětlivá onemocnění, jako je revmatoidní artritida, psoriatická artritida, lupus, vaskulitida (zánět cév), sklerodermie (onemocnění pojivové tkáně) nebo dermatomyozitida (onemocnění kůže a svalů).

Podle doktora Wesselmana mohou otoky rukou dokonce signalizovat zánětlivé onemocnění střev, jako je Crohnova choroba a ulcerózní kolitida.

Zdroj: newsitamea.gr