VAROVÁNÍ, toto nejezte: LIDL stahuje z pultů nakažené polské maso!

0
(0)

Dalibor , 17. 02. 2020

Na pulty obchodního řetězce, který má pobočky i v České Republice, se dostalo nakažené maso z Polska. Státní veterinární správa odhalila provoz, která měla takové maso prodávat.

V polském tatarském bifteku našli kontroloři nebezpečnou bakterii Escherichia coli, známá také pod zkratkou E.coli. Biftek měl prodávat i ve známém obchodním řetězci.

Šlo o cílenou kontrolu zaměřenou právě na polskou hovězí, která v lednu spustila celoevropský skandál. Investigativní novináři se infiltrovali na jatka, kde natočili záběry, jak tam zabíjejí nemocné, nevládní či ležící krávy.

Tatarský biftek

Nejnovější kontroly odhalily, že takové maso se dostalo i na pulty Slovenská obchodů. V tatarském bifteku se našla bakterie E. coli: "Tatarský biftek - masný přípravek, vakuově balený, á 200g", výrobní dávka: 00949519 s datem spotřeby 3.4. 2019, " uvádí se na stránce svps.sk. Biftek firmy Biernacki se našel v řetězci Lidl v Nemšová ve velkoskladech potravin na Púchovské cestě. Šlo o cílenou kontrolu zaměřenou na polskou hovězí.

"Z důvodu možného výskytu bakterie E.coli jsme ze všech našich prodejen stáhly výrobek Biernacki" Tatarský biftek 200 g, "reagoval mluvčí Lidl Tomáš Bezák.

"Zákazníky jsme informovali o možnosti vrátit výrobek v kterékoliv prodejně, přičemž jim budou vráceny peníze i bez nutnosti předložení pokladního bloku," odpověděl Bezák.

Escherichia coli


Ty bakterie E. coli, které způsobují nákazu, se mohou projevit za 7 dní. Nejprve postižený trpí gastrointestinálním onemocněním, které se později může projevit selháním ledvin a může mít fatální následky. K nákaze dochází prostřednictvím kontaminovaných potravin a vody, kontaktem se zvířaty, přímým přenosem mezi lidmi, fekálně-orální cestou.

👍 Tento návod je užitečný