Varování od lékaře, který podal tisíce injekcí do kloubů při artritidě

0
(0)

Dalibor , 09. 02. 2020

Lékaři z Bostonské univerzity zvedají varovný prst při nových lékařských obavách kvůli steroidní injekcím.

Studie zveřejněná poprvé v říjnu 2019 v odborném časopise Radiology ukazuje, že komplikace zažívá množství pacientů léčených do kyčlí nebo kolen steroidní injekce.

Tým, který dospěl k těmto výsledkům, se vyjádřil pro média, aby se s nimi podělil o přesný důvod svých obav a o to, co tato zjištění znamenají pro mnohé pacienty, kteří dostávají steroidní injekce.

Nejlepší způsob léčby bolesti kloubů?


Steroidní injekce jsou lékaři na západě dlouho používané a vnímáno jako bezpečná metoda zvládání bolesti kloubů.

Za obzvlášť oblíbené se považují u pacientů s osteoartritidou, stavem charakterizovaným bolestí kloubů v důsledku jejich mechanického opotřebení.

Rozhodující léčbou osteoartritidy však není steroidní injekce, ale spíše výměna kloubu.

Mnozí pacienti však pro výměnu kloubu nepřicházejí v úvahu, ať už kvůli zdravotní historii obezity, takže jim pak zůstávají pouze neoperační možnosti, jako jsou léky na tlumení bolesti.

Steroidní injekce jsou lékařem často podávány v ambulanci zdravotní péče, nemocnici nebo v prostoru kliniky.

Steroid používaný v těchto injekcích je syntetickou verzí přírodního steroidu, který si vytvářejí všichni lidé. Lékař, který pacientům nejprve podá anestetikum, potom injekčně zavede steroid do intraartikulárního prostoru (kloubu) pacienta.

Obvyklými místy vpichu jsou kolena a kyčelní klouby, ale v závislosti na stavu pacienta a dostupných léčebných možností nimi mohou být i ramena a kotníky.

Za hnací sílu nových obav ze steroidních injekcí je považován Dr. Guermazi, lékař z Bostonské univerzity.

Před nějakým časem novinářům řekl, že osobně podal steroidní injekci novopečené matce trpící poporodní bolestí kloubů.

O šest měsíců se k němu vrátila se zhoršující se bolestí a on zjistil, že má zcela zničen kloub. Žena potřebovala jeho rychlou výměnu, a to bez jakékoliv zjevné příčiny.

Tato zkušenost Dr. Guermaziho znepokojila, a tak spolu s několika dalšími kolegy z Bostonské univerzity inicioval provedení studie.

Skupina chtěla pochopit přesné rizika steroidních injekcí a jako běžně k těmto komplikacím dochází.

Ve studii Dr. Guermaziho zažilo zdravotní komplikace po steroidové injekci 36 ze 459 zúčastněných pacientů. Při zkoumání místa vpichu bylo 10% komplikací zjištěných v bedrech a 4% v koleni.

Všechny komplikace zhoršily stav pacientova kloubu buď prostřednictvím drobných fraktur, pozměněním zásobování kosti, urychlením artritidy a v některých případech dokonce úplným zničením kloubu.

Mezi další komplikace steroidních injekcí obsažených v předešlých studiích patřily infekce měkkých tkání v místě vpichu, toxicita z anestetik podaných před zákrokem a destrukce kloubní chrupavky.

Pro stanovení plného rozsahu komplikací musí čelit pacienty, kterým jsou podávány steroidní injekce, je rozhodně zapotřebí ještě další výzkum.

Závěr


Zatímco tento výzkum nebude ukončen, měly by pacienti o svých obavách otevřeně mluvit s poskytovateli zdravotní péče a pečlivě zvažovat plusy a minusy steroidních injekcí jako možnosti léčby.

Pro bezpečné vyřešení bolesti kloubu by mohlo být více než kdykoliv předtím důležité splnění podmínek na operační řešení onemocnění.