V zahradě máte poklad cennější než drahé léky z lékárny: Toto ovoce dokáže snížit horečku, léčí vysoký tlak a pomáhá unavené játrech!

0
(0)

Dalibor , 16. 05. 2020

Moruše je zázrakem přírody. Její příznivé účinky se dnes využívají téměř všude. Právě kvůli její vlastnostem by neměla chybět v žádné domácnosti.

U nás se vyskytuje moruše bílá, černá a červená. Její plody si můžete snadno splést s malinami. Možná i proto se zvykne označovat jako stromová malina. Na listech moruše si nejvíce pochutnává bourec morušový.

Z toho důvodu se moruše vysazovali v blízkosti silnic a její plody se sušily, následně mlely na prášek a používali jako umělé sladidlo.

Z moruše se připravují rovněž i sirupy, ovocné víno či džemy.

Nejznámější učinky na zdraví:

 • Podporuje imunitní systém
 • Pročišťuje organismus, pomáhá játrech
 • Chrání buňky před radikály
 • Antiseptické účinky
 • Prevence vzniku rakoviny
 • Prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění
 • Odstraňuje kašel
 • Odstraňuje bolesti břicha a plynatost
 • Podporuje pravidelnou stolici
 • Normalizuje hladinu cukru v krvi
 • Snižuje vysoký cholesterol
 • Snižuje vysoký krevní tlak
 • Prevence vzniku anémii
 • Prevence vzniku Osteoporózy
 • Podporuje tvorbu červených krvinek a kostní hmoty
 • Zklidňuje nervový systém
 • Zázračný strom i listy

Plody moruše obsahují mnoho organických kyselin. Například citrónovou či jablečnou.

Je bohatá na vitamíny C, B, K, A, E, rovněž na draslík, hořčík, mangan a železo.

Někteří odborníci tvrdí, že z moruše nejsou zázračné jen plody, ale i kůra, či dopisy, které zabraňují stárnutí a pomáhají při mnoha chorobách.

Černá moruše na infekce

Tato moruše má široké spektrum léčivých vlastností. Používá se při léčení infekcí močových cest či onemocnění dýchacích cest a krku. Touto meruňkou se běžně liečiazávraty, nespavost či deprese. Šťáva pomáhá při kašli nebo i při problémech s nadměrným močením, či pocením. No příznivě působí i na afty, čili velmi účinně hojí rány na dásních. Nezralé plody pomáhají při průjmech a naopak přezrálé pomáhají při zácpě.

Bílá moruše našla uplatnění v kosmetice

Tato moruše se nejvíce uplatňuje v kosmetice. Moruše bílou obsahují mnohé kosmetické přípravky, které jsou určeny k bělení pleti, odstranění pigmentových skvrn, protože obsahuje inhibitory, které snižují syntézu melaninu. Mnohé oční krémy obsahují bílou moruše pro tónování a čištění obličeje. Její účinky jsou podobné těm, které má černá moruše, působí při artritidě, tělesné slabosti, očních chorobách, labilitě nervového systému.

Kůra z moruše pro zdravější střeva

Kůra je výborným prostředkem proti střevním parazitům. Pomáhá při léčení střev a žaludku. Pomáhá také při otravě jídlem, ať už alkoholem nebo houbami. Z kůry se vyrábí i prášek, který se používá k zevnímu použití při ranách.

Plody se většinou sbírají od června do srpna, listy zase na jaře. Při moruši je výhodné zejména to, že se plody mohou konzumovat čerstvé, ale i sušené. Moruše má opravdu flexibilní využití a její konzumace může jen a jen pomoci našemu zdraví.

Listový čaj z černé moruše pro diabetiky

Život diabetiky určitě není lehký. Dennodenně si musí dávat pozor na hladinu cukru v těle. Při mnoha potížích spojených s cukrovkou může pomoci čaj z listů moruše.

Asi 50 gramů listů z moruše zalijeme půl litrem vroucí vody a necháme deset minut louhovat. Čaj přeceďte a pijte ho během dne.

Sirup na záněty v krku a horečku

Kilo bobulí černé moruše zalijeme půl litrem vody a přidáme dvě čajové lžičky jablečného octa. Takto připravený sirup necháme odstát 24 hodin. Druhý den přidáme do směsi kilo hnědého cukru, nebo jiné přírodní sladidlo. Sirup vaříme na požadovanou hustotu. Připraven sirup nalijeme do sterilizovaných lahví a pijeme několikrát denně zředěný s vodou.

No iv případě této zázračné rostliny třeba mít na mysli, že všeho moc škodí. Proto to ani s meruňkou netřeba přehánět. Její nadměrné pojídání může způsobit halucinace či zažívací problémy. A v konečném důsledku si tím můžete více poškodit než přilepšit. Dopřejte vašemu tělu špetku moruše každý den a vaše zdraví se vám poděkuje.

Zázrak na hubnutí

Přírodní sloučenina nazývaná rutin, kterou moruše obsahuje, může v těle aktivovat hnědý tuk, který pomáhá spalovat kalorie.

Hnědý tuk se obvykle aktivuje za chladného počasí, ale může jej také aktivovat rutin. Úkolem hnědého tuku, také známého jako "dobrý tuk", je přeměňovat jídlo na teplo. Konzumace moruše může proto pomoci lidem spálit více kalorií.

Další výhodou rutinu je, že pomáhá vyrovnávat hladinu glukózy v krvi. Plody moruše můžete přidat do vaší stravy, případně listy moruše bílé i černé je možné koupit v sušeném stavu jako čaj.