V létě se musíte chránit nejen před klíšťaty, ale i jejich nymfami. Jsou téměř neviditelné, ale stejně nebezpečné

0
(0)

Tomáš , 06. 08. 2021

Jaro a léto slibuje krásné počasí, ale je to také období klíšťat. Na začátku jara navíc může být ještě obtížnější si jich všimnout, protože na nás kromě dospělých jedinců mohou útočit i nymfy.

Nymfy jsou jednou z vývojových forem klíštěte. Je to fáze mezi larvou a dospělým jedincem. Nenechte se zmást jejich nezralostí. Přestože mají velikost máku, šíří vážná onemocnění stejným způsobem jako dospělé klíště. Jsou ještě nebezpečnější, protože se na těle jen těžko hledají a vůbec si jich nemusíte všimnout. Jenže když je na těle necháte, dokud samy neodpadnou, zvyšuje se riziko nákazy opravdu významně.

Kontrola po pobytu venku je nezbytná

Klíšťata se navíc vůbec nepohybují pouze v lesích, ale také v parcích, na loukách, zahradách nebo u vody. Nezáleží na tom, jestli chodíte pěšky nebo jedete na kole. Po každém pobytu venku je nutné být nesmírně opatrní a pečlivě si zkontrolovat všechny části těla, zda na nich klíště nenajdete a včas jej odstranit. U nymf musíte být o to pozornější, jelikož jsou malé, světlejší a často je najdete jen s použitím lupy.

Ani repelenty nechrání stoprocentně

Vzhledem k tomu, že nymfy stejně jako dospělá klíšťata přenáší vážná onemocnění, včetně lymské boreliózy, stojí za to se před jejich útokem chránit. Skvělou volbou jsou samozřejmě repelenty, ale ani ty nemusí být vždy 100% účinné. Kontrolovat se tedy musíte, i když repelent používáte a pravidelně jeho vrstvu obnovujete.

Klíště odstraňte hned

Jakmile klíště nebo nymfu objevíte, je nesmírně důležité odstranit je hned. S postupující dobou sání se zvyšuje u klíštěte sekrece slin, a právě pomocí nich je do našeho těla vpravováno stále větší množství škodlivých látek, které vedou k onemocnění. Jak klíště správně odstranit? Místo přisátí vydezinfikujte a pomocí navlhčeného ubrousku nebo textilie jím opatrně pohybujte ze strany na stranu. Je také možné klíště opatrně podebrat a vyjmout pinzetou.