Už jste slyšeli o ovoci jménem jackfruit? Nejtěžší ovoce rostoucí na stromě dokáže předcházet mnoha vážným onemocněním

0
(0)

Dalibor , 05. 01. 2021

Jen hrstka lidí ví, že jackfruit je ve skutečnosti největší ovoce, které roste na stromě, o hmotnosti až 45 kg. Světle zbarvená dužina je pokryta tvrdou, hrbolatou, zelenou slupkou. Za poslední desetiletí si jackfruit získalo celkem vysokou popularitu, zejména ve skupině veganů, protože jeho struktura, všestrannost a obsah vitamínů z něj činní skvělou alternativu masa. Jeho domovem je Bangladéš, ale daří se mu i na jiných místech tropického podnebí.

Přínosy pro zdraví

Jackfruit se může pyšnit mnoha výhodami. Je bohatý na velkou spoustu důležitých minerálů a vitamínů.

  • Draslík
  • Hořčík
  • Vitamín C
  • Vitamín B6
  • Vápník
  • Vitamín A
  • Železo

Navíc je velice prospěšný při léčbě i prevenci rakoviny tlustého střeva. Tento typ rakoviny je poměrně těžko léčitelný a může vyvolat mnoho dalších komplikací. Svou širokou škálu léčivých vlastností si získal díky silným sloučeninám, jako jsou isoflavony, fytonutrienty, lignany a saponiny. Právě tyto živiny neutralizují účinky škodlivých volných radikálů, které jsou opakovaně spojovány s rozvojem rakoviny a mnoha dalšími chronickými onemocněními.

Fytonutrienty

Fytonutrienty jsou silné antioxidanty, které pomáhají předcházet tvorbě rakovinných buněk. Jsou také prospěšné při léčbě žaludečních vředů. Najít je můžete pouze v rostlinách, tři z nich jsou obsaženy i v ovoci jackfruit a pomáhají předcházet rakovině, popřípadě s ní efektivně bojovat.

Saponiny

Saponiny jsou další skupinou silných protinádorových látek. Dle nedávné studie publikované v časopise Journal of Nutrition je známo, že saponiny brání vzniku a rozvoji rakoviny tlustého střeva. Účinné jsou i v boji proti leukémii.

Lignany a isoflavony

Jedná se o fytoestrogeny, což znamená, že se vážou na estrogenové receptory. Snižují tak riziko rakoviny endometria.

Ochrana buněčné DNA

Jak už jsme jedou zmiňovali, jackfruit je bohatý na antioxidanty, což znamená, že chrání buněčnou DNA před škodlivými účinky volných radikálů. Stejně tak má vysoký obsah vlákniny, která společně s jeho jedinečnou lepkavou formou skvěle funguje jako čistič tlustého střeva. Eliminuje toxiny z trávicího traktu, což nadále snižuje riziko rakoviny tlustého střeva.

Posiluje imunitní systém

Jeho obsah vitamínu C a nespočet jednoduchých cukrů pomáhá zlepšovat i funkci imunitního systému. Existuje mnoho dalších důvodů, proč jíst jackfruit. Pomůže vašemu zdraví na mnoha úrovních.