Už jste přemýšleli, jak vaše růže na podzim naroubujete? Máme pro vás jeden efektivní nápad

0
(0)

Dalibor , 18. 05. 2021

Růže jsou kráskami každé zahrady. Jedná se o působivý keř, který miluje každý zahrádkář. A pokud chcete vaši růži takzvaně namnožit - naroubovat, buďte připraveni na jaro. Máme pro vás jeden způsob, který se vždy vydaří. Řez na růži může být proveden kdekoliv. Dokonce tloušťka odříznuté větvičky může být silná pouze jako tužka. Roubování je vhodné provádět v na konci podzimu, před nástupem prvních mrazů.    

Připravte roubování

Připravíte si několik větviček, ne pouze jednu. Větvičky neořezávejte rovným řezem, ale šikmým, a to ve vzdálenosti alespoň jeden centimetr od nejnižšího pupenu. Je jedno, zda budou větvičky široké dva centimetry nebo půl centimetru, ale musejí být dlouhé alespoň dvacet centimetrů a mít alespoň čtyři pupeny. Následně z větví odstraňte veškeré zbylé listy.

Stimulátor zakořenění

Nyní si připravte stimulátor. Na krabičce od výrobce je vždy uvedený poměr vody se stimulátorem, dodržujte pokyny přesně uvedené na obale. Poté takzvané řízky namočte do roztoku se stimulátorem. Větvičky mají dvě strany řezu, jednu šikmou, kterou namočíte do tekutiny a jednu rovnou, kterou byste měli ošetřit proti plísni a napadením škůdci. K tomuto kroku nejlépe poslouží vosk. Můžete vzít svíčku, zapálit ji a roztavený vosk nakapat na řezné místo. V roztoku nechte řízky několik hodin. Mezi tím si připravte půdu. Před zasazením do země musíte vyhloubit jámu alespoň deset centimetrů hlubokou. Délka bude záviset na počtu větviček. Do jámy nasypte alespoň jeden centimetr písku.

Zasazení

Jakmile vytáhnete větvičky z roztoku, přidejte do jámy vodu a zasaďte řízky. Ty by měly být umístěné v úhlu 45° a mezi sebou by měly mít rozestupy alespoň sedm centimetrů. Po zasypání zeminou by z větviček mělo vykukovat tolik, aby byly venku pouze dva pupeny. Doporučujeme, abyste růže přikryly bedýnkou, polystyrenem či jinou pokrývkou a takto připravené zůstanou až do jara.