Úroda třešní a jednoduchý návod, jak je správně zmrazit: dokonce ve dvou variantách.

0
(0)

Tomáš , 18. 07. 2021

Jakmile začnou třešně dozrávat, máme krátký čas na to, abychom je stihli sklidit. Vzhledem k tomu, že kuličky jsou tak malé, bude nám to přibývat jen velmi pomalu. Na konci se ale dočkáte velkého množství třešní, které určitě nestihnete všechno zpracovat. Můžete vyrábět marmelády, kompoty, koláče a různé další dezerty. Anebo si třešně můžete dát zamrazit a použít je třeba až v zimě. Existují dva skvělé způsoby, jak to můžete udělat.

Mražení s cukrem i bez

Ať už sklízíte svoje vlastní třešně nebo máte možnost je v sezóně levně koupit, vyplatí se znát co nejvíce způsobů pro jejich zpracování. Jedná se totiž o extrémně měkké ovoce, které bychom měli zpracovat nejlépe hned ten den, kdy je otrháte. Maximálně ještě druhý den. Pokud se rozhodnete třešně zmrazit s cukrem, můžete je mít krásně ochucené.

Třešně zmrazené bez cukru

Základním receptem je tady tento. Třešně omyjte a nechte na síťce odkapat všechnu vodu. Pak je můžete ještě koulet v plátěné utěrce, aby vysála přebytečnou vodu. Nebo je můžete na utěrce nechat volně uschnout. Dívejte se, zda některá z třešní není nahnilá a případně ji vyřaďte. Zdravé třešně vkládejte do plastového sáčku. Než jej uzavřete, snažte se vyfouknout veškerý vzduch. To zajistí nejen delší trvanlivost, ale také více místa v mrazničce.

Třešně zmrazené s cukrem

Třešně omyjte a osušte stejným způsobem, jako v předchozím receptu. Na 1 kg třešní budete potřebovat 125 g cukru. Třešně si tedy pečlivě zvažte. Poté je vypeckujte. Je to trochu náročnější, ale na trhu jsou různé nástroje, které práci usnadní. Vypeckované třešně smíchejte s cukrem krystal a dejte do sáčku nebo nádob.

Tipy pro vypeckování

Využít můžete také spoustu domácích metod – například metoda s pivní lahví. Pivo vypijte a na hrdlo láhve dejte třešeň. Jednou rukou ji přidržte, druhou rukou z ní tyčinkou (například plastovým brčkem) vymáčkněte pecku. Ta spadne do láhve a vypeckovanou třešeň už můžete použít. Zůstane na hrdle láhve.