Ničení bakterií způsobujících různé vážné infekce je podle posledních zpráv Světové zdravotnické organizace vážně ohroženo narůstajícím počtem takzvaných rezistentních kmenů bakterií. Jde o vážné ohrožení zdraví světové populace. Bez efektivních antibiotik totiž bude nemožné léčit i dosud běžné infekce.
Nebezpečný druh antibiotik
V současnosti napříč zdravotnickým systémem vzrůstá odpor proti používání jedné skupiny antibiotik, známých pod názvem fluorochinolony. Jak vysvětluje americký Úřad pro potraviny a léčiva (FDA), tyto antibiotika mohou vážně poškodit zdraví a způsobit periferní neuropatii. Obvykle se předepisují k léčbě celého spektra různých infekcí, včetně infekcí dýchacích cest a infekcí močových cest .
Do skupiny fluorochinolonů patří následující antibiotika:
- ciprofloxacin
- gemifloxacín
- levofloxacin
- moxifloxacin
- norfloxacin
- ofloxacin
Co je to periferní neuropatie?
Uvedené antibiotika jsou sice schopné porazit téměř každou infekci, ale při infekcích dýchacích a močových cest často selhávají. Navíc při jejich užívání dochází k poškození nervů v mozku a míše, čemu se říká periferní neuropatie. Při ní se přeruší spojení mezi mozkem a míchou. Výsledkem je pak ochabnutí a necitlivost horních i dolních končetin. Mohou se vyskytnout i pocity mravenčení, pálení či pronikavé bodavá bolesti.
Vedlejší účinky fluorochinolonů
Po užití uvedených antibiotik, k vedlejším účinkům dochází téměř okamžitě a mohou přetrvávat i po jejich vysazení. Fluorochinolony se podávají tak ústně, jakož i injekčně do žíly. V případě, že jste užil tyto léky a vyskytnou se u vás nějaké nežádoucí příznaky, měli byste okamžitě kontaktovat svého lékaře.
Kromě již zmíněného poškození nervů mohou fluorochinolony způsobovat i další vážné následky, jako například poškození až přetržení šlach, bolesti kloubů a svalů, píchání napříč celým tělem či dokonce dezorientace a halucinace.
Přírodní způsoby léčby infekcí dýchacích cest
Pokud vás postihla infekce dýchacích cest, snažte se být dobře hydratováni a vyhýbejte se slazeným nápojům či jídlům. Cukr totiž jde přímo do krve a ve velké míře ovlivňuje schopnost těla bojovat s infekcemi. Rovněž se vyhýbejte kouření a kofeinu. Na potlačení infekce můžete použít různé koření, jako je chilli koření nebo křen a zkombinované s jablečným octem nebo citronovou šťávou.
Také se doporučují inhalace za pomoci mořské nebo Himálajské soli. Imunitu umí v časech infekcí dobře posílit echinacea a nezaškodí ani čerstvě potlučený česnek smíchaný s medem (med je jediná výjimka sladkého).
Přírodní způsoby léčby infekcí močových cest
Na rychlou léčbu infekcí močových cest se doporučuje d-manosa. Jde o látku podobnou glukóze, která se přirozeně vyskytuje v jablkách, borůvkách a brusinkách. Uvedená metoda funguje tak dobře proto, že d-manosa se naváže na bakterie E.Coli v močových cestách a vyvede je z těla ven.
Navíc, d-manosa nemá žádné nežádoucí účinky a nepodléhá metabolickým procesům v těle. První výsledky jejího užívání obvykle přicházejí už do 2 dnů. Může se také užívat jako prevence infekcí močových cest v zimním období.