Zkušená uklízečka z velké firmy vám poradí, na jaká místa jste zapomněli a jak je jednoduše vyčistit.

0
(0)

Dalibor , 26. 11. 2020

Chceš-li vědět, jakou hospodyní žena je, podívej se na její koupelnu a wc. I když se to může zdát trochu nadnesené, něco na tom je. Rezavý klozet, plný vápenatých usazenin, v koupelně vodní kámen na obkladech, bateriích, vaně, umyvadle, to není zrovna dobrá vizitka dobré hospodyně. V době, kdy máme výrobek na čištění čehokoliv, to vypadá jako snadná práce. Ale ruku na srdce. Každý takový prostředek je chemická sloučenina několika látek, z nichž žádná není bezpečná pro naše zdraví, potažmo pro přírodu. A když je použijeme, musíme je omýt vodou, a ta se přes kanalizaci dostane až do řeky a dál. A přitom doma máme věci, které nám stejnou službu prokáží také, a nijak neohrozí ani naše zdraví, ani přírodu. A z nich vyrobíme za pár chvil čistič na koupelnu i wc.

3 ingredience na výrobu čističe

Je to v první řadě jedlá soda, dále kyselina citronová, a teplá voda. Dále žínka, nebo kartáček. Vezmeme si rozprašovač, a do něho nalijeme teplou vodu. Přisypeme kyselinu citronovou, uzavřeme a dobře protřepeme. Pokud je rozprašovač průhledný, zkontrolujeme, zda se kyselina rozpustila. Pak stačí nastříkat směs na záchodovou mísu, obklady, baterii, nebo umyvadlo, a nechat 10 – 15 minut působit. Kyselina rozpouští všechny usazeniny. Pokud se sami úplně nerozpustily, můžete pomocí kartáče narušit více strukturu a povrch, aby se kyselina dostala do nejvíce dovnitř. Pak opláchněte proudem vody. Postup opakujte, dokud vše nezáří čistotou.

Co s jedlou sodou?

Sodu nasypte přímo do záchodové mísy, a když začne reagovat s roztokem kyseliny, zkuste kartáčem vyčistit celou mísu, popř. umyvadlo, vanu. Soda má silné bělící účinky, takže po opláchnutí bude vše zářivě bílé. Pozor u obkladů a dlažby. Pokud nemají glazuru, mohla by je kyselina poškodit. Proto je vhodné vyzkoušet účinek někde na malém kousku.

Jak často čištění provádět?

Hodně záleží na tom, jak moc vše používáte. Jak tvrdou vodu máte. To vše ovlivňuje usazování vodního kamene a solí na vašem wc a další sanitě. Pokud provádíte pravidelný týdenní úklid, můžete ho spojit s i čištěním sanity. Když necháte soli a kámen dlouho, budete potřebovat více času na jeho odstranění. To časem vypozorujete, a pak už nenecháte zanesení do stádia, kdy na tom necháte ruce. Občas neuškodí ani nalití obyčejného octa přímo do záchodové mísy. Má stejný účinek jako kyselina citronová, jen je ještě lacinější. Navíc ho můžete nechat působit třeba přes noc.