Lékař mi doporučil nosit mokré ponožky před spaním. Když budete znát důvod, uděláte totéž.

0
(0)

Dalibor , 05. 11. 2020

S podzimem každoročně přichází také období chřipek a nachlazení. Není lehké se těchto onemocnění zbavit, někdy nepomohou ani silné léky. Spolehnout se ale můžete na babské tipy a recepty, které funguje několik desetiletí. Ucpaný nos, nepříjemný kašel, horečky – těchto neduhů se můžete zbavit, pokud si přečtete následující článek.

Výplachy nosu nebo hrdla slanou jsou nejčastější metodou

Horký nápoj pomůže otevřít dutiny nosu, aby se vám mohlo lépe dýchat. Vyhnete se také dehydrataci a překonáte první příznaky. Zkuste si do horkého čaje přidat lžičku medu. Pomoci mohou také mokré ponožky, které snižují horečku. Zintenzivní se tak průtok krve do končetin a zrychluje se krevní oběh. Postupujte tak, že si nohy namočíte do teplé vody, ponožky dáte do studené a před spaním je vyždímáte a navléknete. Nezapomeňte si na mokré ponožky přidat ještě například vlněné.

Výplachy nosu se provádějí nejčastěji konvičkou, která se těší velké popularitě. Je oblíbená také u malých dětí, u kterých není ještě možné naučit je se vysmrkat do kapesníku. Stačí rozpustit několik lžiček soli a ¼ lžičky sody ve sklenici teplé vody. Poté si zacpěte nosní dírku a do druhé roztok nalijte. Zakloňte se a nechte tekutinu proniknout nosními dírkami. Opakujte postup 2-3x denně, dokud se váš nos neuvolní. Preventivně si solí můžete vyplachovat také krk.

Jako u všeho platí na chřipku také správná výživa a příjem vitamínů

Mražený hrášek nebo jinou zeleninu můžete použít, pokud máte ucpaný nos. Udělat si můžete citronovou limonádu, díky které se tělo pročistí a zbaví nežádoucích bakterií a virů. Posílíte tak imunitní systém, který se bude lépe proti chřipce nebo nachlazení bránit.

Úlevu vám přinese také větší množství polštářů, kterými si podložíte hlavu. Nebudete tak spát na rovném povrchu, což by vám způsobilo problémy s dýcháním. Důležitou složkou stravy je také dostatek vitamínu C a D, které mají na svědomí správnou funkci imunitního systému.

Vyzkoušet můžete i další tipy:

  • Zkuste si pod nos namazat mentolovou nebo eukalyptovou mast, zlepší se dýchání
  • Inhalace pomocí horké vody a její páry
  • Zkuste si na noc k hlavě rozkrojit cibuli, uvolní vám nosní dutiny

Důležitým faktem je, že během léčení doporučují lékaři nekonzumovat cukr, mléko, sýry a také sladidla. Všechny tyto suroviny totiž potlačují odolnost těla. Raději si dejte spoustu zeleniny a ovoce, hydratujte se pouze čistou vodou nebo limonádou s citrónem a lžičkou medu.