Naučte se udržovat topný systém před i po topné sezóně. Tohle by měl vědět každý, kdo má svůj dům.

0
(0)

Dalibor , 28. 10. 2020

Ať vytápíte svůj dům či byt kotlem, pomocí elektřiny či dálkovým vytápěním, je potřeba udělat každý rok potřebnou údržbu, aby vám bylo teplo po celou zimu. Mnohdy je potřeba udělat určité opravy a kontrolu i během topné sezóny.

Kotel

Kotle se nachází především v rodinných domech, ale naleznout je můžeme i v domech bytových. Před zahájením sezóny, tedy nejdéle na podzim, je potřeba provést každoroční údržbu. Ta spočívá především ve vyčištění kotle a komínu. Na to byste si měli pozvat odborníka. Jednou za 3 roky je pak potřeba provést revizní kontrolu, kterou provádí proškolený technik. To platí u kotlů na tuhá paliva, u plynových kotlů je povinnost dělat revizi každoročně.

Pokud vybíráte nový kotel, rozmyslete si, zda chcete kotel, který je vhodný pouze k vytápění nebo zvolíte kombinovaný, který se dá použít také k ohřívání vody. V případě, že máte podlahové vytápění, bude nejlepší volbou kotel kondenzační.

Termostat

Novější termostaty dokážou nastavit kotel tak, aby vytápěl byt pouze po stanovenou dobu a na danou teplotu. Pokud tedy dosáhne teplota v místnosti na danou teplotu, termostat vypne kotel. Správné naprogramování termostatu tak může hodně ušetřit náklady.

Víte, že snížením teploty jen o 1 °C, můžete ušetřit až 11 % energie?

Radiátory

Nejčastější příčinou, proč radiátory netopí tak, jak by měly, je to, že jsou zavzdušněné. Pravidelným odvzdušňováním odstraníte vzduch, který blokuje tok teplé vody, tím bude vytápění efektivnější.

Mnohdy stojí za úvahu, zda staré radiátory nevyměnit za novější. Deskové radiátory jsou schopné pracovat s mnohem vyšším odvodem teplem. Při jejich výběru byste neměli opomenout faktory, kterými jsou:

  • tepelná izolace
  • kvalita dveří
  • kvalita oken
  • umístění místností

Pokud trpíte na věčně "zmrzlé" nohy, rozhodně neuděláte chybu, když si pořídíte podlahové vytápění. To oceníte především v mrazivých dnech.