Recept na toto hnojivo jsem našla v jedné skupině pro zahrádkáře, kde se vyzdvihovali jeho účinky na rajčata, papriky a také například hortenzie. Já jsem vyzkoušela i na orchideu a světe div se, nahodila puky a krásně kvete už 10 měsíců.
Navíc rostlina vyhnala další kvetoucí stonek a tak se už těším na další kytičky. Kromě toho hnojivo používám i na již zmíněnou papriku a rajčata. Jiné hnojiva nepoužívám. Moje zkušenost je, že orchidej po dvou týdnech nahodila první puky a po další aplikací již byla obsypána květinami.
Co potřebujete na výrobu hnojiva?
potřebujeme:
- kávovou sedlinu z jednoho šálku kávy
- 3 banánové slupky
- 3 vaječné skořápky
- 1 litr vody
- nádobu na skladování
- mixér
Kávová sedlina
Obsahuje velké množství dusíku, který se uvolňuje postupně a vyživuje půdu dlouhodobě. Dále obsahuje cenné minerální látky jako hořčík, drasík, fosfor a měď.
Banánové slupky
Obsahují především draslík, dále vápník, hořčík a fosfor. Díky tomu dodávají rostlině sílu a odolnost proti škůdcům a zároveň energii pro kvetení. Pro urychlení růstu malých sazeniček použijte následovně - můžeme namočit 2 banánoné slupky do asi 1 litru vody, nechat 2 dny a pak vodu používat k zalévání.
Vaječné skořápky
Jsou bohaté na vápník a jsou výborné jako hnojivo pro rajčata, papriky či lilek . Chrání také květiny před uhněte. Pokud je nahrubo nadrtíme a nasypeme okolo rostlin , hlemýždi se této ostré překážce jistě vyhnou. Skořápky jsou skvělé i na kompost.
Postup jak vyrobit hnojivo?
Vaječné skořápky pečlivě omyjeme a ideálně ještě zahřejeme v troubě (v mikrovlnné stačí na 2 minuty) kvůli zneškodnění bakterií a salmonely , banánové slupky nakrájíme a spolu s kávovou sedlinou umístíme do mixéru.
Přidáme trochu vody a umixujeme na jemno. Vzniklé hnojivo přelijeme do lahve, doplníme zbytkem vody a necháme 2 dny fermentovat. Pak můžeme používat.
Použití
- 1 krát za 15 dní - před květem a během něho
- Uchováváme v chladničce