Plevel ve spárách na zámkové dlažbě či v oblasti obrubníků je problém všech zahrádkářů. Zkuste tento jednoduchý trik.

0
(0)

Dalibor , 30. 04. 2021

Boj s plevelem je nekonečným problémem, který trápí mnoho zahrádkářů. Jakmile ho jednou poctivě vytrháte, stačí často jenom pár dní a už se zase vrátí zpátky. Objevuje se nejenom na záhoncích mezi okrasnými květinami a zeleninou, ale také v mezerách v chodníku a dlažbě. A jak se ho účinně, rychle a efektivně zbavit? S tím vám pomohou následující praktické rady a tipy.

Jedlá soda

Pro jeden ze základních receptů na odstraňování plevele budete potřebovat takovou obyčejnou surovinu, jakou je jedlá soda. Ta je ideální pro použití na dlažbě. Pokud zde roste plevel, jednoduše ho posypte jedlou sodou a nechte chvíli působit.

Solný roztok

Připravit si můžete také účinný postřik, kdy uvaříte dva šálky vody, přidáte jeden hrnek obyčejné soli a chvíli povaříte. Tento solný roztok se stane skvělým postřikem proti plevelu. Jen si dávejte pozor, ať při stříkání míříte skutečně na danou plevelnou rostlinu a nepoškodíte tak zeleninu či jinou pěstovanou rostlinu, kterou chcete naopak od plevelu uchránit.

Ocet

Další postřik proti plevelu budete mít hotový doslova za pár minut. Potřebovat k tomu budete obyčejný ocet a rozprašovač. Dovnitř nalijte běžný ocet a postříkejte plevel na přímo. Pokud prší, bude potřeba tento postup opakovat zhruba každé dva dny. Při působení octu jednotlivé rostliny plevele postupně uhynou a zároveň to zpomalí i případný růst a klíčení nového plevelu na stejném místě.

Zakryjte dané místo lepenkou či novinovým papírem

Další taktika spočívá v tom, že plevelu odepřete možnost slunečního záření. Jde o skvělou volbu hlavně do zeleninových záhonů, kdy jednotlivé mezery mezi pěstovanými rostlinami jednoduše zakryjete obyčejnou lepenkou nebo novinovým papírem. Takové druhotné využití papírového odpadu je navíc zajímavý nápad na recyklaci. Velmi prospěšné je také klasické mulčování buď posekanou trávou, slámou nebo běžně dostupnou mulčovací kůrou, která navíc vypadá i velmi esteticky.