Účinné opatření v boji proti COVID-19 v Číně, rady odborníka

0
(0)

Dalibor , 25. 03. 2020

Ředitel Školy orientálních studií, profesor na Fakultě světové ekonomiky a mezinárodní politiky na Vysoké škole ekonomické Alexej Maslov hovořil o opatřeních, která umožnila Číně účinně bojovat proti COVID-19.

„Čína velmi rychle postavila železnou oponu kolem provincie Chu-pei, města Wu-han a řady dalších měst mimo provincii Chu-pei. Je jasné, že Číňané zmeškali první období, a když si uvědomili, že se rozvíjí nějaký druh infekce, nezačali bít na poplach, ale když se přibližně 8. ledna ukázalo, že se jedná o velmi vážnou nemoc, Čína začala zavádět karanténní opatření. První věc, která pomohla, byla velmi rychlá reakce na události. To je to, čím se Čína liší. Reakce je podmíněna skutečností, že Čína má dobře vybudovaný centralizovaný systém řízení,“ vysvětlil Maslov během videorozhovoru pořádaného Parlamentními novinami.

Jako další faktor úspěchu expert uvedl skutečnost, že čínské úřady zcela zablokovaly Wu-han a velmi přísně sledovaly dodržování karantény.

Podle jeho slov v souvislosti s uzavřením obcí přijaly čínské úřady důležitá opatření k boji proti šíření COVID-19, a zejména zajistily obyvatelstvu vše potřebné. Uvedl, že internet byl pro studenty a žáky zrychlen, jídlo bylo dodáváno do měst a regály v obchodech byly zaplněny; mnoho restaurací, které byly formálně uzavřeny, přešlo na rozvoz jídla.

„Okamžitě začal fungovat zásobovací systém... Dalším důležitým bodem je, že Čína má obrovský finanční a ekonomický airbag. Čína dokázala okamžitě centralizovaně nasměrovat finanční prostředky do postižených regionů,“ dodal Maslov.
Zdůraznil, že čínské orgány zaručily výplatu standardní mzdy zaměstnancům, kteří nemohli přicházet na pracoviště, vrátily pojistné malým a soukromým podnikům, osvobodily takové podniky od DPH a nedovolily tak uzavření domácího trhu. Navíc podle Maslova čínské úřady rychle potlačily poplašné a falešné zprávy spojené s koronavirem.

Jak dodal odborník, aby se předešlo panice, naplnila Čína regály maskami a potřebnými ochrannými prostředky a na jejich výrobu přešly továrny, které do té doby vyráběly jiné výrobky.

Počínaje 8. dubnem čínské úřady zruší omezení dopravního spojení s městem Wu-chan, které se stalo ohniskem šíření COVID-19. Od 23. ledna tohoto roku je město Wu-chan prakticky izolováno od okolního světa kvůli vypuknutí koronaviru, doprava ve městě včetně metra, autobusů a přívozů je pozastavena, do města mají zákaz vjezdu autobusy a vodní doprava, letiště a vlaková nádraží nefungují, obyvatelé města mají zakázáno opouštět ho bez zvláštního povolení, vstup do města je prováděn podle stejného principu. Způsob pohybu po městě je také přísně omezen.