Tyto pastilky proti kašli si vyrobíte jednoduše doma!

0
(0)

Dalibor , 12. 03. 2020

Nemusíte při každém škrábání v krku mířit do lékárny, místo toho si stejně účinný prostředek lze vyrobit i doma.

Výroba domácích pastilek proti kašli není těžká.

Nebudete potřebovat žádné těžko dostupné nebo drahé ingredience. Vystačíte si jen s vhodnými bylinkami (z domácího sběru nebo lékárny), cukrem a citrónovou šťávou. Výsledek se co chutí a účinků kupovaným pastilky proti kašli bez problémů vyrovná, ba co víc, leckdy působí i lépe.

A jak tedy na to?

Recept

Pro začátek se připravte na to, že v kuchyni strávíte asi 40 minut a polovinu z tohoto času se nebudete moci pohnout od sporáku kvůli důkladnému míchání chystané směsi.

potřebujete:

• 1 šálek bílého cukru (lze použít i třtinový)

• byliny proti kašli, lžíci z každého druhu - nejlepší tymián, podběl, šalvěj

• půl kávové lžičky pomletých hřebíčků

• půl kávové lžičky pomletého anýzu

• 1 polévkovou lžíci citrónové šťávy

Nejdříve si připravte  bylinkový odvar . Všechny bylinky vsypte asi do půl litru vody a povařte pod pokličkou přibližně čtvrt hodiny. Nemusíte se striktně držet těch, uvedených v zadání, bez problémů použijte i své oblíbené. Dbejte však na to, aby působily proti kašli nebo alespoň antibakteriálně.

Jakmile je odvar hotov, sceďte ho a přisypte do něj cukr. Vařte na mírném plameni, dokud směs dostatečně nezhoustne a nepotáhne se tzv. Na nit. V této fázi přisypte i hřebíček a anýz a nakonec vše mírně zřeďte citronovou šťávou.

Nyní si vezměte k ruce velký plech, tác nebo jinou vhodnou plochu a pokryjte ji pečícím papírem. Ze zahřáté hmoty rychle tvořte malé bonbónky a nechte je na papíře zaschnout. Ideální je odebrání po dvanácti hodinách, avšak pokud jsou vaše potíže akutní, klidně cucejte už dříve.

Pastilky uložte do vhodné dózy. Ještě předtím je doporučujeme promíchat s práškovým cukrem, Nemusí jít o silnou vrstvu. Stačí jen tak, aby se k sobě pastilky nelepily. Užívejte podle potřeby třeba cca 6-8 ks denně.

Naše tipy pro domácí přípravu

Na internetu najdete i recepty, které použitý cukr nahrazují medem. Avšak vysoká teplota část prospěšných látek v medu zničí a chuťový výsledek je přitom velmi podobný. Můžete však použít alespoň cukr třtinový nebo jinou zdravou alternativu.

A pokud byste chtěli mít bonbony proti kašli dokonalé, kupte si v obchodech speciální silikonové formičky. Potom ty své od zakoupených produktů prakticky nepoznáte a můžete je použít například i jako milý dárek. V dobře uzavřené dóze navíc takové pastilky bez problémů vydrží i několik měsíců.