Typ bolesti hlavy odhalí co je špatné s vaším zdravím

0
(0)

Dalibor , 27. 09. 2019

Všichni z nás míváme občas bolesti hlavy. Kromě klasických léků proti bolestem existují i ​​jiné způsoby, jak se těchto bolestí zbavit.

Častou příčinou bývá například nedostatek vody, tehdy stačí zvýšit příjem vody a bolesti by měly samy ustoupit. Špatná hydratace však není jejich jedinou příčinou. Existují různé typy bolesti hlavy, které mají i odlišné příčiny. Často se dokonce stává, že ani lékaři jejich nedokáží správně diagnostikovat, výsledkem čehož pak bývá nesprávná léčba.

Občas mohou bolesti hlavy předznamenávat vážnější onemocnění. Například, neurolog Dr. Sakib Quereshi vysvětluje, že někdy bývají varovnými signály jiných onemocnění. Proto byste se měli naučit je správně rozeznávat. Když se příště objeví, tak namísto pilulky zkuste zjistit, zda se nejedná o nějaký jiný zdravotní problém.

Existují čtyři základní typy bolesti hlavy, které něco vypovídají o vašem těle. V dalším textu se dozvíte, nejen co znamenají, ale také to, jaké jiné prostředky namísto pilulek můžete použít k jejich odstranění.

1. Bolest dutin

V případě zánětů dutin se může objevit bolest vystřelující do hlavy. Příčinou však nebývá hlava nebo tkáně v okolí mozku, ale zánět, případně otok, který vytváří tlak na lícní kosti, čelo nebo oči. Svůj podíl na bolesti může mít i případná horečka.

Léčba: Pokuste se postupně (ne najednou) vypít co nejvíce tekutin, nejlépe čisté vody. Vhodnější je v tomto případě odstátá nebo mírně teplá voda, protože má vliv na zmírňování zánětu a sprůchodňování dutin. Kromě toho snězte nějaké pomeranče nebo jiné ovoce bohaté na vitamín C, který také pomáhá potlačovat záněty.

Můžete také zkusit aplikovat střídavě studené a horké zábaly, sníst teplý slepičí nebo hovězí vývar. Vhodný je i čerstvý zázvor nebo zázvorový čaj, protože ten má silné anestetické (bolest snižující) a protizánětlivé účinky.

2. Bolest hlavy ve shlucích

Tento typ bolesti hlav se objevuje obvykle nad jedním okem, nejčastěji postihuje ženy a přichází opakovaně. Zjeví se náhle a vede k prudké bolesti na jedné straně hlavy. Doprovázet ho může i ucpání jedné strany nosu, tvorba nosních hlenů nebo slzení oka. Přesná příčina není známa, ale vzniká obvykle tehdy, když se aktivují určité nervové cesty v mozku.

Léčba: Použijte krémy s obsahem kapsaicinu (výtažek z papriky a chilli papriček). Malé množství tohoto krému aplikované do blízkosti nosních dírek způsobí blokování nervových signálů odpovědných za bolest.

3. Bolest hlavy s napětím a tlakem

Jde o nejčastější typ bolesti hlavy, která se projevuje neutuchající a přetrvávající bolestí po obvodu hlavy, nejčastěji vzadu a u krku, případně na spáncích. Může také vystřelovat do oblasti očí. Často tato bolest hlavy vede k nevolnostem a zvracení. Obvykle jde o důsledek stresu, při kterém se stahují svaly na hlavě a krku.

Léčba: Zkombinujte zázvorový čaj s mátou nebo s pár kapkami mátového esenciálního oleje. To by mělo bolest účinně zmírnit. Mátový olej si můžete nanést i na spánky, abyste dosáhli chladivého efektu, který uvolní svaly hlavy a krku. Kromě toho, zázvorový čaj potlačí možný zánět.

4. Migrény

Migrény se nejčastěji objevují mezi 25 a 55 rokem života, ale mohou se vyskytnout v jakémkoliv věku. Odhaduje se, že jimi trpí každý devátý člověk, obvykle ženy. Jde o mnohem komplikovanější typ bolesti než předešlé druhy a zahrnuje mnohem větší množství příznaků. Migrény se projevují intenzivními, těžkými a pulzujícími bolestmi na jedné straně hlavy. Ve třetině případů jsou na obou stranách hlavy.

Bolest je často zkombinovaná s ostatními symptomy, jako jsou nevolnosti, zvracení, zamlžování zraku, točení hlavy, citlivost na světlo, pachy a zvuky, včetně znecitlivění nebo brnění obličeje. Bolest obvykle vystřeluje z vrchu hlavy směrem dolů.

Léčba: Ukázalo se, že mnohým pacientům s migrénami pomáhá vitamín B2 (riboflavin), hořčík a omega-3 mastné kyseliny. Měli byste proto zajistit jejich dostatek ať už ve stravě nebo jejich doplňováním v podobě doplňků stravy.

Kromě toho, jedna studie z roku 2011 ukázala, že aerobní cvičení jsou poměrně úspěšné v předcházení migrén. Takže kromě doplňků stravy zvažte i zařazení cvičení do vašeho denního programu.

👍 Tento návod je užitečný