TUTO univerzální potravinu má každý doma: Vyrobíte z ní osvěžovač, hřejivý polštářek i hračku pro mazlíka

0
(0)

Dalibor , 03. 05. 2020

Oblíbená příloha i surovina, které se říká chléb Asie, je lehce stravitelná a dlouho zasytí. Díky svým vlastnostem se ale nehodí jen na talíř. Rýže totiž pomůže s odstraněním vlhkosti, rzi nebo čištěním špatně přístupných míst.

Rez nebude mít šanci

Je jedno, jestli bojujete se zrezlým nářadím v dílně nebo noži v kuchyni.

V prvním případě rýží ve vyšší vrstvě vysypte místo, kam nářadí běžně ukládáte, do kuchyně si pak můžete vyrobit praktický a designový stojan. Jednoduše do průhledné vázy nebo sklenice nasypte větší množství rýže, a nože je do ní ostřím zapíchejte.

Během chvilky si vyrobíte pěknou dekoraci a ještě zabráníte tomu, že nože zreznou. Rýže totiž nasaje přebytečnou vlhkost a rez nebude mít šanci.

Snadné čištění

Čištění vázy, termosky nebo lahvičky bez speciálních kartáčků dá pořádně zabrat. Pokud ale nemáte tyhle praktické pomocníky po ruce, vystačíte si dost dobře s obyčejnou (nevařenou) rýží.

Do špatně přístupného místa nalijte trochu vody, saponát a nasypejte pár zrnek rýže. S lahvičkou (vázou nebo termoskou) několikrát důkladně zatřeste a po usazenině nebo nečistotě už nebude ani památky.

Rýže hřeje i chladí

Trápí vás bolesti svalů nebo kloubů? Potřebujete rychle zchladit popálené místo? Pro tyhle účely slouží speciální nahřívací/chladivé polštářky, které pořídíte v lékárně nebo prodejně domácích potřeb.

Víte, ale že alternativu, která vás vyjde na pár korun, vyrobíte jednoduše doma? Stačí naplnit menší pytlík rýží a jednoduše ho zašít nebo zauzlovat. Aby vám rýžový polštářek předal teplo, stačí ho vložit na pár sekund do mikrovlnky. Chladit bude naopak po chvilce v mrazáku.

Domácí osvěžovač vzduchu

Chcete, aby to u vás doma příjemně vonělo, ale zároveň se vám nechce utrácet za chemické osvěžovače z obchodu? Vyzkoušejte přírodní alternativu v podobě rýžového osvěžovače! Do menší lahvičky nebo ozdobné nádoby nasypejte vrstvu rýže, kterou pokapejte přírodním olejem. Příjemný je třeba mátový, eukalyptový nebo levandulový. Rýži je potřeba čas od času promíchat, aby se obnovila intenzita vůně.

Rýži můžete nahřát nebo zchladit - a použít ji místo nahřívacích polštářků.

Hračka pro mazlíčky

Namísto drahých hraček zkuste svému chlupatému mazlíčkovi vyrobit polštářek z rýže. Majitelé koček mohou k rýži nasypat usušenou šantu kočičí nebo zrnka rýže pokapat kozlíkovými kapkami.

Pokud váš domácí mazlíček zbožňuje hračky, které vydávají zvuky, není nic lehčího, než naplnit rýží prázdné plastové vajíčko s překvapením. Chlupáč bude radostí bez sebe!

Mlýnek na kávu jako nový

Melete si doma vlastní kávu na tradičním kávovém mlýnku? Pak dříve nebo později zjistíte, že ostří mlýnku nemele kávu tak lehce, jako kdysi. Může za to mastnota z kávových zrn, která se na ostří usazuje a její odstranění není zrovna jednoduché. Pokud tedy nemáte po ruce rýži. Stačí zrnka nasypat do mlýnku a důkladně pomlít. Ostří bude zase jako nové.

Sypká sůl a zralé ovoce

Trápí vás vysoká vlhkost v domě nebo bytě a s ní související zvlhlá sůl nebo cukr? Stačí, když do solničky nebo cukřenky nasypete pár zrnek rýže, která vlhkost jednoduše pohltí.

„Rýžový trik“ můžete vyzkoušet i s nedozrálým ovocem. Když ho na pár dní ponoříte do bohaté vrstvy rýže, dozraje rychleji. Tahle magická surovina totiž dokáže zadržet rostlinný hormon ethylen, díky němuž ovoce dozrává rychleji.