V noci mě budila bolest a křeče do lýtek. Jak s tímto problémem zatočit jednou provždy?

0
(0)

Dalibor , 12. 12. 2020

Není to nic příjemného. Člověk se vzbudí v noci, nebo k ránu, kdy by si chtěl ještě klidně poležet v posteli a najednou se objeví nesnesitelná křeč v lýtku, chodidle, nebo dokonce v celé noze. Začnete hrůzou propínat celé tělo a snažíte se bolest nějak zahnat. Ona si však určí sama, kdy poleví. Nejedná se o chorobu, nýbrž o příznak toho, že něco není v těle v pořádku.

Příčina 1: Nedostatek konkrétních látek v těle

Nejběžnějším vysvětlením svalových křečí je příliš nízké množství tří látek v těle. Jsou jimi:

  • draslík,
  • vápník,
  • hořčík.

Pokud chcete napravit nedostatek hořčíku, sáhněte především po celozrnném pečivu a mléčných výrobcích (pozor, tím se nemyslí tavené sýry, které situaci naopak zhoršují). Dále pomohou mořské ryby, které poslouží vašemu zdraví i v mnoha jiných ohledech. Sluneční svit je důležitý zdroj vitamínu D, který napomáhá správnému vstřebávání vápníku, jež je fakticky obsažen ve stejných produktech jako hořčík. Nedostatek draslíku vykompenzujete zase požíváním sušených meruněk, fíků, mrkve, fazolí, brambor a špenátu.

Příčina 2: Dehydratace a únava

Svalové křeče v dolní polovině těla mohou být způsobeny také dehydratací, proto bedlivě sledujte, množství tekutin, které za den vypijete. K tomu se doporučuje nalít si předem do láhve potřebné množství vody a stanovit si za cíl toto množství během dne vypít. Také si můžete na pracovní stůl položit sklenici vody, abyste měli neustále na očích, že je potřeba pít. Správně byste měli vypít 2-2,5 l vody.

Příčina 3: Cukrovka

Křeče v nohou mohou být ale také prvním varovným signálem vážnější nemoci, jakou je cukrovka. Tu je těžké v počátečním období rozpoznat. Proto neberte tyto signály na lehkou váhu a snažte se objevit příčinu vašich potíží. Mnozí si totiž vystačí s prevencí, jako je pravidelné protahování končetin. To však váš problém zcela nevyřeší!