Pokud vaše prsty čas od času otékají, měli byste vědět tyto informace jak tomu předejít.

0
(0)

Dalibor , 05. 11. 2020

Budíte se každé ráno i po kvalitním osmihodinovém spánku s oteklýma očima? Otékají vám během dne i prsty na rukou a večer míváte nohy? To se neděje bezdůvodně. Možná se vás vaše tělo snaží upozornit, že něco není v pořádku. Přečtěte si o možných důvodech zavodnění a otoků, a pokud získáte dojem, že byste mohli trpět některou z uvedených diagnóz, vyhledejte svého lékaře.

Otoky můžou způsobovat problémy s krevním tlakem, alergie i křečové žíly

Otok nohou a obličeje bývá spojován s vysokým krevním tlakem a se snížením množství bílkovin v krvi. Pomůže více pohybu, ideální jsou procházky na čerstvém vzduchu.
Alergické otoky se mohou objevit v různých částech těla. V tomto případě tkáně hromadí látky, které absorbují tekutinu z cév a projevují se otoky různých částí těla. Alergická reakce bývá doprovázena svěděním nebo zarudnutím. Pokuste se zjistit příčinu alergie a snažte se vyhnout konkrétnímu alergenu.
U křečových žil nastává otok v důsledku vysokého tlaku v kapilárách, který způsobuje průchod tekutiny z cév do tkání. Pomůže aplikace tzv. kontrastních lázní, které střídání horké a studené vody, které zpevňuje cévy a omezuje otoky.

Pozor také na problémy se srdcem s ledvinami

Pokud vás postihlo srdeční selhání, pravděpodobně vám vlivem nadměrného množství tekutin v cévách otékají nohy a dlaně, které bývají na dotek studené. Často se objevuje i vyrážka. V takovém případě se poraďte s kardiologem, který vám předepíše vhodnou léčbu.
Ledviny mají v našem těle funkci filtru. Otoky bývají způsobeny jednak bílkovinami v moči, jednak neschopností ledvin regulovat hladinu sodíku v těle. O problému s ledvinami svědčí měkký otok, který se objevuje hlavně ráno na obličeji, tvářích a rukou. Léčbu konzultujte se svým lékařem, nikdy neužívejte diuretika bez lékařského předpisu. Krátkodobě může pomoci:

  • Vyvarovat se dlouhého stání či nošení vysokých podpatků.
  • Přiměřený pohyb.
  • Dostatečný příjem tekutin.