Trik jak ušetřit za topení

0
(0)

Dalibor , 18. 06. 2024

Blížící se chladné období je neúprosné a vám už je doma pravděpodobně trochu zima. Topná sezóna tedy jistě začíná a nezbývá než zatopit a pokusit se realizovat řešení, která udrží teplo a tím i úspornější vytápění. Podívejme se na několik nápadů, které udrží váš domov v teple. Všechny jsou rychlé, snadné a šetří energii.

Několik skvělých triků:

  • Položte všude koberce
  • Pořiďte si termostat a přizpůsobte ho svému dennímu systému
  • Vařte domácí pokrmy a nechat troubu vychladnout s otevřenými dvířky

Zaměření na efektivní vytápění

Odhodlali jste se zapnout radiátory ve vaší domácnosti? Skvělé, jen se ujistěte, že skutečně vytápíte prostor, a ne stěnu za ním. Vezměte kus hliníkové fólie a umístěte ji za radiátory. Teplo tak bude sálat do místnosti, místo aby teplý vzduch proudil do stěny. Vzduch se rychleji ohřeje a v místnosti se lépe udrží teplo. Ujistěte se také, že je potrubí řádně izolováno. Voda, která jimi protéká, se účinněji ohřívá.

Zkontrolujte radiátory a žádný průvan

Když začnete topit, je dobré zkontrolovat všechny radiátory v domě, abyste zbytečně neutráceli a nebyla vám doma zima. Uchopte radiátory a zkontrolujte, zda jsou nahoře i dole stejně teplé. Pokud netopí rovnoměrně, je v systému pravděpodobně uvězněn vzduch, který je třeba odvzdušnit kohoutkem, aby bylo vytápění účinnější.

Pokud cítíte, že vzduch uniká mezerami v oknech a dveřích, vydejte nějaké peníze za izolační gumu nebo fólii a teplo už nebude moci unikat. Při aplikaci buďte opatrní a velmi obezřetní. Když se vytápí a přichází zima, utrácíte mnohem více, než je nezbytně nutné k udržení příjemné teploty ve vašem domě. A to rozhodně nechcete.

Textil je skvělá metoda

Jistě vás nepřekvapí, že většina tepla z domů a bytů uniká okny. Než slunce zcela zapadne, zatáhněte závěsy nebo žaluzie, abyste udrželi více tepla uvnitř. Existují také tepelně izolační závěsy, které se prodávají komerčně i soukromě. Navíc nejsou tak drahé, takže si je může dovolit každý.

Teplota může unikat také podlahou, zejména pokud máte sklep. Pokud je ještě nemáte, pokryjte podlahu silnými koberci. Pokud nejste doma po celý rok, nezapomeňte v zimě alespoň na několika místech v domě položit koberce. Pomáhají udržovat teplo v místnostech.

Zdroj: prosvet.cz