Naučte se i vy tyto tři přírodní recepty, které vás dostanou z nejrůznějších zdravotních problémů.

0
(0)

Dalibor , 10. 03. 2021

Žijeme v době, kdy při prevenci i léčení nejrůznějších nemocí převládají průmyslově vyráběné léky. Ale je to jediný způsob vedoucí k uzdravení? I přes lékařský a technologický pokrok moderní doby se mnoho lidí vrací k přírodě, která má schopnost léčit a uzdravovat.

Příroda dokáže zázraky

Po celá staletí se lidské kultury po celém světě spoléhaly na přírodu, když chtěly bojovat proti nejrůznějším nemocem. I dnes mnoho lidí raději sáhne po „lécích přírody“ než po prášku z lékárny. Jsou levnější, dostupnější a zdravější. Existuje spousta bylin, rostlin a koření, která obsahují silné účinné látky, které dokáží zmírnit bolesti, předcházet vzniku nemocí a některé dokonce i vyléčit. Nesmírnou výhodou je, že většina těchto léčivých rostlin roste u vás na zahradě, v lese nebo na louce. Pojďme se na některé z nich podívat!

Šeřík uleví od bolesti

Šeřík je nádhernou ozdobou mnoha zahrad a parků. Je známý svými fialovými bohatými květy a svou nádhernou, omamnou vůní. Pro mnohé z nás je to symbol jara. Málokdo ovšem ví, že má i zdraví prospěšné a léčivé účinky. Vyrobte si s námi tinkturu z šeříku a zbavte se bolestí hlavy, bolavých kloubů a svalů. Výroba je zcela jednoduchá a potřebujete jen 2 ingredience:

 • Květy šeříku
 • Alpu nebo jiný „světlý“ alkohol

Postup: šálek květů šeříku zalijte malým množstvím Alpy (cca 50 ml). Směs nechte odležet na tmavém chladném místě 7-10 dní. Následně slijte přes sítko a voňavá tinktura je hotová!

Tuto tinkturu využije celá rodina, neboť má všestranné účinky:

 • Působí protizánětlivě
 • Zpomaluje předčasné stárnutí pokožky
 • Pomáhá při bolestech všeho druhu (hlava, klouby)
 • Zmírňuje napětí
 • Pár kapek přidaných do koupele uvolní mysl a zlepší spánek

Při bolesti potíráme tinkturou postižené místo, v případě bolavých svalů a kloubů přikládáme obklady namočené v tinktuře.

Jitrocel proti kašli i pro lepší imunitu

Jitrocel roste v české přírodě doslova na každém kroku, často v zahradách, při cestách a na polích. Obsahuje vysoké množství vitamínu C, bývá součástí sirupů proti kašli, ale i bylinných směsí podporujících hubnutí. Jitrocel má blahodárné účinky na celý organismus, mj. podporuje imunitní systém, redukuje hmotnost, léčí průdušky, pomáhá vykašlávat, hojí kožní poranění, podporuje trávení. Pro sirup z jitrocele nemusíte do lékárny, vyrobte si ho jednoduše podle následujícího receptu:

Ingredience:

 • Nadrobno nakrájené listy jitrocele
 • Třtinový cukr

Postup:

 1. Dvě hrsti čerstvých listů jitrocele nadrobno nakrájíme a vložíme na dno nádoby. Zasypeme dvěma hrstmi cukru. Necháme působit přes noc. Cukr se ve šťávě z listů rozpustí a lístečky se tak poslepují.
 2. Následující den přidáme další vrstvu listů a cukru a opět necháme odstát. Takto pokračujeme ve vrstvení, dokud nezaplníme celou nádobu.
 3. Když je nádoba celá zaplněná, uzavřeme ji a na 2 měsíce uložíme na teplém místě.
 4. Po 2 měsících obsah scedíme a vzniklou šťávu zahřejeme na cca 70 stupňů.
 5. Výsledný sirup skladujte v nádobkách z tmavého skla.

Kopřiva pro krásnou pokožku a vlasy

I když tak na první pohled nevypadá, je kopřiva opravdu zázračnou rostlinou. Listy mladé kopřivy obsahují železo, vitamín C, minerály a karotenoidy. Má protizánětlivé účinky, urychluje hojení ekzémů, eliminuje plísně, pomáhá proti vypadávání vlasů. Dlouhodobě známé jsou protirevmatické účinky kopřivy, jichž nejlépe dosáhnete ve formě kopřivového oleje. Jak olej vyrobit?

Potřebovat budete:

 • kopřivu (množství záleží na velikosti nádoby)
 • olej – stačí jakýkoli olej, např. slunečnicový, ale pokud použijete olivový nebo mandlový, získáte úžasný prostředek pro své vlasy a pokožku.

Postup: čerstvě nasbíranou kopřivu nakrájíme, dáme do sklenice a zalejeme olejem v poměru 1:1. Necháme 2 týdny louhovat a poté scedíme. Olej můžete použít k potírání postižených míst (např. kloubů nebo pokožky) nebo k výrobě vlasové masky – vetřete olej do konečků vlasů, nechte 45 minut působit a poté umyjte jako obvykle.