Rakovina varlat a její příznaky. I muži by se měli pozorovat a toto jsou první známky.

0
(0)

Dalibor , 12. 12. 2020

Rakovina varlat u mužů se řadí mezi celou řadu tohoto onemocnění, i když není tak rozšířená, jako třeba rakovina prostaty. Postihuje nejčastěji muže ve věku 15 – 35 let. U tohoto typu onemocnění platí, že je vyléčitelná, pokud je zachycena v ranném stádiu, a v těle se netvoří metastázy. Proto by se měli muži sledovat, a jednou za měsíc si šourek i varlata zkontrolovat pohmatem. Pokud objeví nějakou abnormalitu, jako je otok, nepravidelný tvar, bolestivost na dotyk, neměli by váhat a navštívit lékaře. Mezi nejčastější příznaky rakoviny varlat patří:

  • Otok, nebo nádor na jednom či obou varlatech
  • Pocit tíže v šourku
  • Bolestivost v podbřišku, tříslech, nebo spodní části zad

Tento druh rakoviny je považován za jeden z nejlépe léčitelný. Jde o to, aby byl včas rozpoznán, a dokud se nerozšířil do dalších orgánů v těle, je šance na vyléčení více jak 90%. Léčba je všeobecně známá, a zahrnuje odejmutí nádoru, chemoterapii a ozařování.

Pokročilé stádium rakoviny

Kdo však počáteční příznaky ignoruje, a přijde k lékaři s již rozvinutým onemocněním, jeho šance na vyléčení se výrazně snižují. Rakovina z původního nádoru začne v těle vytvářet metastázy, a ty napadají další orgány. Nakonec se může rozrůst tak, že už ji nejde zastavit. V pozdějším stádiu může pacient pociťovat tyto příznaky:

  • Bolesti zad a břicha, bez zjevné příčiny
  • Pocení, aniž by muž trpěl nějakým jiným onemocněním, únava, horečka, malátnost
  • Dušnost, kašel, bolest na hrudi, bolest hlavy

Není radno nechat změny na varlatech bez povšimnutí, a celý stav dojít až do tohoto stádia. Berte také v úvahu, zda někdo z mužů ve vaší rodině takto onemocněl. Pak se i u vás zvyšuje riziko ohrožení touto nemocí.

Pravidelné preventivní prohlídky a samovyšetření

Každý z nás by měl v intervalu 2 let chodit na preventivní prohlídky. Není od věci říci lékaři, zda na svých varlatech pociťujete někde změny. K rozpoznání slouží i samovyšetření. Nejlepší je to po koupeli, kdy jsou svaly uvolněné. Tak nezapomeňte.