Tři báječné recepty na kompot z jahod, angreštu a pomeranče

0
(0)

Dalibor , 21. 06. 2021

Pokud se vám letos úroda na zahrádce mimořádně vyvedla, dejte si část ovoce stranou a uchovejte ho na zimu. Můžete z něj udělat kompoty, které vám v chladnějším období jistě přijdou vhod. Podívejte se na tři recepty, jak si obyčejný kompot ještě ozvláštnit pro lahodnější chuť. Na výrobě není nic složitého, zvládne to každý.

Pomerančový a jahodový kompot

Pomerančový kompot si zamilují především děti, bude jim totiž připomínat oblíbenou limonádu. Na rozdíl od limonády ale bude zdravější a bez zbytečné chemie. Připravte si asi půl litru vypeckovaných meruněk, které omyjete a vložíte do sterilizované sklenice. Přidejte tři plátky pomeranče, jeden plátek citronu a jeden šálek cukru. Zalijte vroucí vodou, zavíčkujte a nechte sklenice otočené dnem vzhůru vychladnout.

Jahodový kompot připravíte z půl kila jahod, které omyjete a odstraníte z nich stopky. Sklenice ideálně sterilizujte, nebo alespoň vypláchněte horkou vodou. Na dno sklenice položte pár lístků máty, tři plátky citronu a jahody. Přiveďte k varu tři litry vody a nalijte ji do sklenice. Nechte půl hodiny odstát, pak nalijte do hrnce, přidejte 300 gramů cukru a vařte další tři minuty. Pak už stačí jen tekutinu nalít do připravené sklenice, zavíčkovat a otočit dnem vzhůru.

Angreštový kompot

Z angreštu si můžete připravit zavařeninu, která trochu připomíná nealkoholické mojito. Budete potřebovat alespoň 350 gramů angreštu, přidat ale můžete i víc, záleží na vaší chuti a možnostech. Očistěte je od stopek a od případných listů. Nasypte ho do třílitrové nádoby, přidejte 3–5 větších snítek máty a dva plátky citronu nebo limetky.

Vezměte jinou nádobu a naplňte ji až po okraj vroucí vodou. Zakryjte ji pokličkou a nechte patnáct až dvacet minut odstát, aby trochu vychladla. Pak ji nalijte do hrnce s připraveným angreštem a opět přiveďte k varu. Přidejte jeden šálek cukru, případně i více, pokud je angrešt málo sladký. Nechte projít varem. Hotový kompot zabalte na dva dny do deky.