Trápila mě nespavost, únava a záněty. Potom mi babička poradila tuto bylinku a všem mým problémem je konec.

0
(0)

Jan , 04. 03. 2020

Obsah článku

Rostlinu s názvem meduňka lékařská, zná snad každý z nás. Její příjemná vůně a aroma dokáže dochutit nejen nápoje, ale také jídla. Účinky meduňky lékařské vás nejen zklidní, ale také posílí celý organismus. Použití rostliny je opravdu rozmanité a velmi široké.

Na Slovensku je meduňka  běžnou bylinkou,  která se pěstuje v mnoha zahrádkách nebo na balkonech.  Její léčivé účinky jsou již odedávna známé.

Tinktura z meduňky

Většina z nás meduňku zná a využívá ve formě uklidňujících čajů nebo bylinných směsí, málokdo ví, že ještě užitečnější je, pokud ji zalijte obyčejnou  Alpu nebo alkoholem – (volte silnější alkohol alespoň 60%, ideálně i 70%) .

Postup je velmi jednoduchý. Stačí  10 g listů meduňky zalít obyčejnou Alpou nebo 70 procentního alkoholu . Meduňkové listy a alkohol naplníme do vhodné, dobře uzavíratelné nádoby. Tinkturu z meduňky necháme 1 den vyluhovat a pak  můžeme scedit a používat.

Užívání:  Užívá se většinou 5-10 kapek 3x denně doba dle potřeby . Tinktura se může také přidat do čaje.

Čaj z meduňky

Čaj z meduňky  je nejstarším a nejoblíbenějším způsobem na využití této léčivé byliny. Na jaře a začátkem léta postačí 3-4 čerstvé listy na 250 ml vroucí vody. V jiném ročním období se na stejné množství vody použije jedna čajová lžička sušených listů.

Užitečné vlastnosti meduňky

  1. Meduňka lékařská umožňuje člověku  zrelaxovat, zmírňuje mnohé choroby, zlepšuje paměť a omlazuje tělo.
  2. U pacientů se srdečním onemocněním  zmírňuje dušnost , zastavuje tachykardii, zmírňuje bolest v oblasti srdce a  snižuje krevní tlak.
  3. Upravuje hormony žen , zmírňuje nepříjemné pocity během menstruace. Při pravidelném používání normalizuje cyklus a snižuje výskyt příznaků PMS.
  4. Pomáhá  vyrovnat se s úzkostí a stresem Spolu s dalšími přírodními složkami je součástí takových uklidňujících léků jako Novo-Pass a Persen.
  5. Při nespavosti  vám zajistí hluboký a dlouhý spánek. Na rozdíl od volně prodejných léků, nezpůsobuje po konzumaci pocit únavy.
  6. Zmírňuje  příznaky nadýmání  a eliminuje koliku.

Jak dál ? 

  1. Má zpevňující účinek na tělo,  posiluje imunitní systém.
  2. Příznivě působí na mozkové cévy.
  3. Má tonizující účinek.
  4. Normalizuje chuť do jídla.
  5. Má  protizánětlivý účinek.
  6. Pomáhá  zbavit se špatného dechu.
  7. Lázně a obklady z meduňky jsou vhodné na revmatismus, furunkulóza, popáleniny a podlitiny či oplachování při léčbě parodontózy.
  8. Meduňka se dá použít na boj proti nadměrné hmotnosti, díky své schopnosti aktivovat metabolické procesy, očistit organismus, odstraňovat toxiny.