Trápí vás oteklé nohy? Zde je několik tipů, jak se tohoto problému efektivně zbavit

0
(0)

Dalibor , 01. 10. 2020

Otékání dolních končetin může mít řadu příčin vnějšího i vnitřního charakteru. Nejčastěji se jedná o pracovní podmínky, které zahrnují buď dlouhé stání nebo sezení, případně namáhání při chůzi u lidí s vyšší hmotností (nadváhou). Kromě těchto vnějších příčin může být otékání nohu způsobeno však také vnitřními faktory, jakými jsou například nemoci srdce či kardiovaskulárního systému, problémy s ledvinami nebo hormonální nerovnováha. Pokud se u vás začnou otoky vyskytovat častěji, nejdříve navštivte svého lékaře a nechte se vyšetřit na zmíněné vnitřní faktory, neprokáže-li se jejich přítomnost, je velmi pravděpodobné, že k otokům dochází pouze působením faktorů vnějších. V takovém případě můžete zmírňovat jejich projevy některým z následujících prostředků.

Jak na otoky nohou z dlouhého stání nebo sezení

Prevence nebo léčba otoků zapříčiněných dlouhým stáním či sezením, případně chůzí se zakládá na několika specifických úkonech, které zahrnují:

  • úpravu jídelníčku
  • konzumaci vhodných odvarů
  • aplikace solných obkladů
  • cvičení

Každý z uvedených prostředků je potřeba aplikovat speciálním způsobem a po stanovenou dobu.

Úprava jídelníčku

Zvýšená tvorba otoků nohou je obvykle spojena s výraznou konzumací soli. Sůl zadržuje v organismu vodu, která se ukládá především v dolních končetinách, zvláště jsou-li neustále ve vertikální poloze. Pokud konzumujete až příliš soli, pokuste se ji nahradit alespoň solí s jódem, případně přidávejte do jídla více jiných chuťově výrazných dochucovadel, jako je citrónová šťáva nebo koření. Ideální je také doplnit jídelníček o diuretické potraviny, které pomáhají odvádět vodu z těla – vhodný je především zelený petržel či bylinné koření, případně ovoce a zelenina, jako vodní melou nebo okurky.

Odvary s diuretickým účinkem

Chcete-li podpořit funkci ledvin a dosáhnout lepšího odvodu vody z těla, můžete vyzkoušet odvary z listů nebo kořenů prvosenky, či lnu. U prvosenky je potřeba svařit nasekané listy nebo kořeny ve dvou hrncích vody a nechat přes noc odstát – odvar se následně scedí a dochutí citrónovou šťávou, poté se konzumuje 1 dcl 3krát denně, vždy v periodě 3 dnů. Odvar ze lnu se připravuje z 1 l vody a 4 čajových lžiček lněného semínka, které se vaří 10-15 minut. Do odvaru se přidá šťáva z jednoho citronu a konzumuje se horký vždy půl sklenice po půl hodině. Odvar ze lnu se aplikuje po dobu 2 týdnů, dokud otoky nezmizí.

Solné obklady

Kromě konzumace vhodných potravin a nápojů lze projevy otoků nohou zmírňovat také solnou lázní. Tu si připravíte z 1 kg běžné kuchyňské soli, kterou rozpustíte v 10 litrech vody. Z roztoku vytvoříme obklad namočením a vyždímáním ručníku, který na noc přikládáme na bedra vždy před spaním přibližně na 20 minut po dobu 10 dnů. Stejným způsobem lze obklady (zábaly) použít také přímo na oteklé nohy.

Cvičení

Jednoduché cvičení, které pomáhá od otoků nohou, spočívá ve zvedání na špičky a opětovném dosedání na paty. Cvičení můžete provádět buď doma nebo při chůzi – série zahrnuje 30 opakování a následně 5-10 sekund výdech. Tento typ cvičení současně zlepšuje krevní oběh dolních končetin.