Trápila mě opakovaná bolest břicha. Po dlouhé době lékař zjistil, že příčinou je žlučník. Nenechte bolest břicha jen tak.

0
(0)

Dalibor , 18. 08. 2020

Pokud vás občas začne zničehonic bolet břicho a neznáte příčinu, mohlo by se jednat o žlučníkové kameny. Ty se mohou objevit díky nesprávné životosprávě, v době většího a dlouhodobějšího stresu, nebo pokud konzumujete nezdravá a tučná jídla. Pokud spadáte do této kategorie a trpíte na některé problémy vyjmenované níže, tak na nic nečekejte a navštivte svého praktického lékaře.

Co je a na co naše tělo žlučník využívá

Žlučník je vlastně takový váček, jehož obsahem je žluč. Najdeme ho na pravé straně, přímo pod žebry a je to orgán, který nám pomáhá s trávením potravy a také vstřebává tuky. A pokud zrovna nefunguje správně, ozve se v podobě žlučového záchvatu či kamenů. Někteří lidé mohou tímto onemocněním trpět, ale ani o tom neví, dokud je nestihne velká bolest, kterou nejde ničím rozehnat. Tato bolest vychází právě přímo z pravého podžebří a často ji doprovází zvracení, napětí a píchání na této straně břicha. Doprovodným signálem může být také zežloutnutí očního bělma.

Příznaky nesprávného fungování

Pokud váš žlučník nefunguje správně, může vám to způsobit mnoho problémů, jakými jsou:

  • polypy
  • žlučníkové kameny
  • žlučníkový záchvat
  • záněty

Prvním takovým signálem vašeho těla, že něco není v pořádku je časté nadýmání a bolest po konzumaci většího množství nezdravého jídla, to může být zapříčiněno právě tím, že se do střeva špatně vylučuje žlučové barvivo. Spolu s tím vás může trápit také nevolnost až zvracení, doprovázené horečkou a také se může stát, že do vašeho těla pronikne žlučové barvivo a vaše pokožka a oční bělmo může znenadání zažloutnout.

Žlučové kameny zapříčiňují zase velkou pichlavou bolest v pravém horním břiše pod žebry, a pokud se častěji opakuje, je nutné navštívit lékaře a kameny vyoperovat. Jedná se o běžný laparoskopický zákrok, po kterém není nezbytná dlouhá rekonvalescence. Proto se není čeho bát a určitě je mnohem lepší, když vám kameny vyoperují, než neustále trpět velkými bolestmi. Dávejte si také pozor na změnu barvy moči, která nemusí znamenat jen problém s ledvinami, ale v případě, že je vaše moč intenzivně žlutá až hnědá, může se také jednat o žlučník. To samé také platí při vyprazdňování, kdy je třeba zpozornět v případě, kdy je vyprazdňování doprovázeno silnou bolestí a vaše stolice má velmi bledou barvu a jílovitou konzistenci. Myslete dokonce na to, že ani průjem není běžný a vždy má nějakou příčinu a to je třeba právě nesprávná funkce žlučníku.

Pokud se vám někdy stává, že vás přepadne velká bolest na hrudi a přijdete si, že jste právě dostali infarkt, jedná se o velké množství nahromaděné kyseliny, která se vám dostane do krku a která také pramení přímo ze žlučníku.  Žlučníkový záchvat třeba poznáte tak, že vás začne velmi intenzivně bolet břicho a tato bolest vystřeluje až do zad a do pravého ramene. Záchvat doprovází pocení, pocit nafouklého břicha, průjem, nevolnost a někdy dokonce i horečka. V tomto stavu raději nic nejezte ani nepijte a užijte nějaký vhodný lék určený na bolest. Na bolest břicha použijte studený obklad, a pokud by neustávala, tak na nic nečekejte a jeďte do nemocnice, nebo zavolejte záchranku.