Dlouhé týdny jsem ignorovala bolest v zádech, pak mi ale známý doktor řekl, že mám problémy s játry.

0
(0)

Dalibor , 11. 03. 2021

Hlavní funkcí jater je zajištění vyrovnaného vnitřního prostředí organismu. Jsou hlavním detoxikačním orgánem v těle a zásobují organismus minerály, vitamíny a železem. Jejich váha je kolem 1,5 kg a nachází se v pravé horní části břicha.

Pokud dojde k selhávání jater ať už vlivem nemoci, nebo mechanicky (natržení při prudkém otřesu nebo nárazu), jedná se o život ohrožující stav, který nelze zvrátit jinak než transplantací. Pro překlenutí doby, kdy se na transplantaci čeká, se provádí jaterní dialýza. Proto bychom měli dbát na správnou životosprávu a neholdovat alkoholu a dalším návykovým látkám, které se po dlouhodobém užívání nesmazatelně podepisují na všech našich orgánech.

Jak poznat, že je něco špatně?

Ukazatelů, podle kterých můžete zaznamenat nesprávnou funkci jater, je několik. Na první pohled se může zdát, že s játry nemají nic společného, ale pokud jsou příznaky dlouhotrvající a prokazatelně nesouvisí s aktuálním zdravotním stavem, je lepší vyhledat lékaře a nechat se preventivně zkontrolovat.

Mezi jeden z příznaků, které můžete pozorovat, je pomatenost a časté zapomínání. To může být způsobeno neschopností jater zadržet škodlivé toxiny, které následně ovlivňují mozkovou činnost. Měli byste si dát pozor i na časté hypoglykemické stavy, které se projevují studeným potem, celkovou slabostí a třesoucími se končetinami. Většinou odezní po konzumaci sladkostí. Játra mají totiž na starost regulaci cukru v krvi, takže pokud často zaznamenáváte nízkou hladinu cukru, určitě je na programu dne návštěva vašeho ošetřujícího lékaře.

Náladovost, nebo závažnější problém?

Ne každý den se vydaří podle vašich představ, což se pak pochopitelně odrazí i na vašem emocionálním rozpoložení. Jestliže na sobě ale pociťujete časté výkyvy nálad bez zjevné příčiny, mohou být na vině již zmíněné toxiny, které možná právě škodí ve vašem mozku. S tím souvisí i náhlé úzkostné stavy a deprese, proto je důležité před užitím jakýchkoli antidepresiv a sedativ vyhotovení jaterních testů.

Dokonce i premenstruační syndrom může být způsoben špatnou činností jater, která ovlivňují produkci hormonů estrogenu a testosteronu v těle. U pánů se tato nerovnováha projevuje snížením libida.