TOTO platí v zahradě dvojnásobně: Stačí jedna kapka a budete mít výstavní úrodu rajčat!

0
(0)

Dalibor , 14. 05. 2020

Jód hraje důležitou roli v životě rostlin a je vysoce účinný proti škůdcům.

Dokáže ochránit kořeny před hnilobou, vyživuje výhonky a zvyšuje produktivitu rostliny.

Podílí se na syntéze jednotlivých aminokyselin a proteinů, je přírodním antiseptikem, podílí se na fotosyntéze a výměně dusíku.

Tento prvek se aktivně podílí na boji proti vzniku houbových onemocnění, působí proti plísním, padlí a také urychluje pučení a nalévání plodů. Nedostatek jódu v rostlinách může vést ke snížení odolnosti rostlin vůči chorobám, které je ohrožují. Důvodem nedostatečného množství jódu může být nedostatečný obsah jódu v půdě (zejména v rašelinové).

V příliš kyselé půdě jsou jodové prvky vázány ve spodních vrstvách a proto jsou pro rostliny nepřístupné. Nejvyšší obsah jódu se nachází v úrodné černé zemině. Vizuálně rozpoznání jódu v půdě je dost těžké a proto se doporučuje preventivní podpora rostlin jódem - rostliny to určitě nepoškodí.

Výživa pro rajčata

Chcete-li urychlit růst sazenic rajčat, třeba je zalít roztokem jódu - 1 kapkou jódu na 3 litry vody. To dá rostlinám sílu a plody budou větší.

Jód bude také chránit rostliny před houbovými chorobami a parazity. Za tímto účelem ošetřete rajčata roztokem jódu a mléka. Doporučuje se to dělat každých 14 dní.

Způsob přípravy:

K 10 litrům vody se přidá jeden litr mléka a 15 kapek 3% roztoku jódu. Tento roztok pak stříkejte na keře rajčat. Nezapomeňte na spodní stonky a listy.

Proč to funguje

  • Nedostatek jódu se obvykle projeví, až když začne rostlina chřadnout.
  • Nedostatečné množství tohoto prvku má velký vliv na plození. V případě, že rostliny už kvetou, ale následně se z nich netvoří plody, naznačuje to nedostatek jódu v půdě. Pokud nebudou podniknuty žádné kroky, bude to mít za následek nedostatek úrody nebo velmi opožděné zrání plodů a v malém množství.
  • Nedostatek jódu v rajčatech se často projevuje snížením rezistence těchto rostlin. To je zvlášť nebezpečné pro mladé sazenice. Tenké stonky a bledé listy mohou naznačovat nedostatečné množství tohoto prvku.
  • Rajčatům začínají zpravidla hnít kořeny. Na listech se objevují hnědé skvrny, které jsou zasaženy padlím a houbami. Pokud rostliny nevyživuje včas, zahynou, nebo budou mít jen velmi slabou úrodu.
  • Chcete-li zabránit vzniku těchto obtíží, poskytněte rajčatům dostatek jódu.