Existuje několik jednoduchých zásad, které dopmôžu k maximálnímu kvetení rostliny.
Zjistěte věk rostliny
Po dosažení věku 1,5 - 3 roky jsou různé odrůdy orchidejí schopné kvést. Proto se musíte ujistit, že rostlina je dostatečně zralá na kvetení. Pro tento účel je třeba spočítat počet výhonků . Dospělá rostlina, připravená na kvetení, by měla mít 5 až 8 výhonků.
Pozor na pohyb směrem k světlu
Orchidej nemá rád nevýznamné pohyby, protože reaguje na polohu směrem ke světlu. Pokud potřebujete přemístit květináč, položte ho stejnou stranou (jako dříve) směrem ke světlu.
Během zavlažování byste také neměli hýbat s rostlinou. Taková změna má negativní vliv na růst rostlin, zejména když se objeví stonek.
Dejte pozor na kořeny
Kořeny orchidejí se aktivně podílejí na procesu fotosyntézy. Proto je důležité zajistit přístup k dostatečnému množství světla.
Nejvýhodnější by bylo použít namísto keramických květináčů průhledné plastové nádoby vybaveny velkým počtem drenážních otvorů. Nedoporučuje se pěstovat orchideje v nádobách s nerovnými stěnami, protože jejich kořeny mají schopnost přilnout k nerovným povrchem. Ostré hrany mohou navíc poškodit kořenový systém.
Osvětlení
Pokud nebudou mít rostliny světlo celý den (10 - 12 hodin), nikdy nebudou kvést na maximum. Proto na podzim av zimě, když je přirozené světlo krátce, musí být květiny dodatečně osvětleny pomocí umělého osvetenia.
Pokud orchidej vyžene stonky během podzimu nebo zimy, dejte pozor, aby nevyschly kvůli nedostatku světla . Někdy stačí zajistit světlo pouze vrcholem stonku. Nejdůležitější však je zajistit, aby se rostlina nezohriala.
Správná oscilace teploty
Katalyzátorem kvetení mnoha odrůd orchidejí je zanedbatelný rozdíl mezi denními a nočními teplotními indexy. Proto, aby mohla kvést orchidej, musí být noční teplota o 4 až 6 ° C nižší než denní teplota.
Od časného jara do začátku podzimu se orchidej dá pěstovat venku, kde se přirozeně dosahuje tepelná oscilace. Pokud je počasí chladnější, místnost, ve které se nacházejí orchidej musí být větraná, aniž byla rostlina vystavena průvanu.
Správná zálivka je klíčem
Orchideje by měly být zalévané až po úplném vyschnutí substrátu: tímto způsobem se vyhnete možné hnilobě kořenů. Po uplynutí období kvetení byste měli přestat zalévat orchideu asi na měsíc. A před a během kvetení si orchidej vyžaduje intenzivnější zavlažování jako obvykle.
Zvlhčete vzduch kolem
Další důležitou podmínkou je vlhkost vzduchu. Pokud není vzduch dostatečně vlhký, může dojít ke stagnaci růstu nebo brzkému vysušení pupenů a květů.
Pokud chcete zvýšit vlhkost v místnosti, kde roste orchidej, můžete k rostlině umístit talíř s vodou. Během obzvláště suchých období (kdy se dům začíná ohřívat) by měla rostlina postřikovat. Optimální vlhkost vzduchu pro orchideje je nejméně 60%.
Správný výběr hnojiva
Na výživu orchidejí se doporučuje používat sloučeniny fosforu a draslíku, které stimulují rozvoj kvetoucích pupenů. Kromě toho použití takových hnojiv zaručuje vývoj zdravých a silných květů. A třeba se vyhnout dusíkatým hnojivům : tento prvek zabraňuje vývoji stonků.
šoková terapie
Někdy, aby orchidej zkvetla, musíte ji vystavit mírnému stresu. Když se cítí příliš dobře, rostlina nasměruje veškerou svou energii na růst vegetativní části. Jednou z metod stimulace kvetení je lehký "šok" orchideje: snížení zavlažování nebo přesun květináče na chladnější místo.