Toto by měla na jaře znát každá žena po 40-tce: Tyto listy máte na zahradě zcela zdarma, ale jejich účinky jsou ohromné - jen zalijte vodou!

0
(0)

Dalibor , 09. 05. 2020

Nejlepší pomoc pro ženy po 40-tce. Tyto rostliny si rozhodně nenechte ujít - jsou zcela zdarma a jejich účinky jsou opravdu ohromné. Malinové a ostružinové listy, jakož i bylinky jako je jetel a kontryhel.

Malinové a ostružinové listy - nejlepší přítel každé ženy

Nejsou jen zelenou ozdobou, jsou plné vitamínů - zejména cenný vitamín B12, živin a vzácných organických kyselin, které jsou pro náš organismus doslova elixírem života.

Naši předkové jejich využívali při léčbě zánětů ústní dutiny, bolesti zubů, kožních problémech a ženy si nevěděli vynachválit jeho účinky při zmírňování menstruačních křečí. Malinové listy také dokáží pomoci při bolesti žaludku, pocitech "tíhy" i při průjmu. Málokdo ví, že při zánětech močových cest mají stejný účinek jako brusinky, vyplavují z močových cest bakterie a působí proti jejich návratu.

Pro ženy jsou malinové a ostružinové listy zvláště užitečné - dokáží pomoci při bolestivých menstruačních křečích, hormonálních změnách při menopauze a také se kdysi používali k usnadnění přirozeného porodu. Malinové listy stimulují svaly dělohy, které mají významnou roli zejména ve vysokém stádiu těhotenství. Kromě toho jsou zárukou krásy a mladistvého vzhledu - odvary z nich se běžně přidávali do koupele pro "krásnou pokožku". Malinové listy jsou také ohromným pomocníkem v boji proti křečovým žilám. Recept najdete nižššie.

Z malinových listů si můžete připravit čaj, nebo léčivý zábal, který si jednoduše přiložíte na bolestivá místa, působí protizánětlivě, antisepticky a zmírňuje bolesti. Na přípravu čaje vám postačí, když natrháte, vysušíte a rozdrtíte listy - jako u běžných bylinkách na čaj. Čaj můžeme pít jen tak - nádherně voní po malinách. Výborný je však při horečkách, zánětech hrdla, ale i na zmírnění menstruačních bolestí (tehdy je dobrá kombinace čaj a obklad). Pomáhá také při průjmu, zánětu močových cest a rovněž pomáhá očistit organismus od škodlivin.

Umělé vitamíny můžete nechat v lékárně

Nahraďte jejich listy malin, mají vysoký obsah vitamínů A, B, C, E a železa. Díky obsahu minerálních solí a tříslovin mají podobné účinky jako například aspirin. Obsahují také látky, které jsou nezbytné pro krásné vlasy a nehty. Ženy si dokonce odvarem z malinových listů myli vlasy a měli jejich silné, zdravé a krásně lesklé.

Čerstvé malinové listy se rozdrtí a můžete je použít jako ozdravnou masku na obličej nebo na zánět či akné. Chcete-li léčivý účinek znásobit, masku si umyjte odvarem z malinových listů. Malinová mast - čerstvě vylisovaná šťáva z malinových listů smíchaná s vepřovým sádlem, se odedávna používala na oteklé, zarudlý nebo bolestivá místa na pokožce.

Tinkútra proti křečovým žilám, na bolavý žaludek, při průjmu a menstruačních bolestech!

Z malinových listů se dá připravit tinktura, kterou lze užívat při zdravotních problémech v množství 3 ml třikrát denně. Při vnějším použití se aplikuje na postižené místo (křečové žíly, akné, ekzémy). Výborná je i jako přísada do koupele.

Na její výrobu stačí čerstvé malinové listy zalít alkoholem nebo Alpou, tak, aby byly lsity vždy dobře ponořit a alkohol sahal asi 1 cm nad ně. Listy nejdříve důkladně omyjeme a nařízneme. Potom už jen dáme do láhve a zalijeme pálenkou cca 1 cm nad listy. Uzavřenou láhev dáme na tmavé místo a necháme macerovat 14 dní. Průběžně promícháváme. Po uplynutí doby louhování tinkturu přecedíme a skladujeme v tmavé nádobě.

Pít malinový čaj se nedoporučuje těhotným ženám do 34 týdne těhotenství - právě kvůli stimulaci dělohy, která ve vysokém stádiu těhotenství pomůže při porodu, avšak v nižších stádiích by mohla vyvolat spontánní potrat.

Jetel by měli znát hlavně ženy po 40-tce

 • Obsahuje látky známé jako isoflavony, které působí jako hormon estrogen v těle. Používá se k léčbě návalů horka a dalších příznaků menopauzy.
 • Působí blahodárně při bolesti prsů způsobného hormonálními změnami v období menopauzy.
 • Upravuje nepravidelnou menstruaci.
 • Prevence rakoviny prsu.
 • Udržuje pleť pevnou, bez vrásek, vyživenou a mladistvou.
 • Poskytuje úlevu při při dně a revmatismu.
 • Výborná, jak detox - zbavuje tělo toxinů
 • Pomáhá při průjmu a trávicích obtížích.

Jak jetelem využít?

Čaj

Nejjednodušší možností je příprava čaje. 2 lžičky sušených kvítků jednoduše zalijeme 250 ml horké vody a necháme 5 až 10 minut louhovat. Scedíme a vypijeme. Čaj se pije 3x denně, přičemž se vždy připravuje čerstvý.

Obklad

2 lžíce kvítků zalijte 300 ml vroucí vody a necháme 20 minut louhovat. Přecedíme a formou obkladu přikládáme na rány nebo rány odvarem jednoduše promývat.

Jetelová tinktura

Natlačte květiny do malé nádoby ze skla. Zalijte bílým alkoholem (40%) a nádobu uzavřete. Zavřete nádobu a nechte na teplém a tmavém místě po dobu tří týdnů. Jemně protřepávejte každý druhý den, aby se aktivní složky lépe rozpustili. Hotovou tinkturu sceďte a naplňte do nádoby z tmavého skla.

Jetelová tinktura se využívá na vnější i vnitřní použití. Zvenku ve formě obkladů při dně, revmatismu a kožních problémů. Vnitřní použití (1 lžička před spaním) se doporučuje ke zmírnění problémů při menopauze, při průjmu a na očištění organismu.

Léčivý olej z jetele

 • Nasbírejte fialové květiny jetele a nechte je ve stínu na několik hodin, aby malé broučci z hlávek mohli vylézt.
 • Potom nasypte do sklenice a nalijte na ně olej (ideálně panenský) tak, aby byly pokryty všechny části rostlinky.
 • Vložte skleničku do vodní lázně a jemně zahřívejte.
 • Účinné složky se se začnou nejlépe uvolňovat při teplotě přibližně 40 ° C.
 • Nechte ve vodní lázni asi 90 minut.
 • Potom odstraňte z tepla a nechte odpočívat ještě dva až tři dny při pokojové teplotě.
 • Květiny protlačte přes filtr nebo gázu a naplňte olej do tmavých skleněných lahví.

Ženy, poznejte její sílu a skutečně nebudete litovat!

Kontryhel je léčivá bylina, která roste v čistém prostředí - na okraji lesů, na loukách, mýtinách, či na výše položených kopcích. Dorůstá do výšky kolem 25 centimetrů a najít ji skutečně není problém.

Zázrak zvaný kontryhel

Znát by ji měla každá žena!

Kontryhel je doslova zázrakem pro zdraví ženy, toto všechno dokáže:

 • upravuje menstruační cyklus a léčí poruchy menstruace,
 • zlepšuje plodnost u žen a mužů, odstraňuje menstruační křeče, silné krvácení a vaginální výtoky,
 • pročišťuje rodidla, podporuje funkci vaječníků, dělohy,
 • při menopauze zmírňuje či dokonce odstraňuje většinu negativních symptomů spojených s hormonálními změnami,
 • pečuje o zdraví ženských pohlavních orgánů, prevence rakoviny dělohy,
 • chrání srdce a cévy,
 • napomáhá regeneraci po porodu - posiluje ochablé vazivo dělohy,
 • pomáhá při chudokrevnosti,
 • odstraňuje svalovou slabost,
 • močopudné účinky, odvodňuje, pročišťuje močové cesty, ledviny, podporuje a pročišťuje játra,
 • podporuje hojení pokožky, poranění, popálenin, kožních chorob,
 • dezinfikuje rány
 • normalizuje tlak, během menopauzy odstraňuje návaly, zlepšuje celkovou pohodu,
 • zlepšuje kvalitu spánku, zklidňuje nervový systém.

Sběr

Z kontryhele sklízíme květy, stonky a i listy. Květ s natí sbíráme od jara až do léta (od května do srpna během jejího květu), listy můžete sbírat od srpna do září. Kontryhel se dá výborně využít v čerstvém i sušeném stavu.

Jak ji užívat?

Připravte si léčivý čaj z kontryhele

Potřebujeme:

 • 1 lžičku sušené kontryhele
 • 400 ml vody

Postup:

Kontryhel zalijeme vařící vodou a necháme louhovat 20 minut. Potom teplý čaj pijeme 2x denně po 2 - 2,5 deci před jídlem snídaní a večeří. Takovou kúru lze užívat 1 - 3 měsíce, dokud se nezlepší vaše problémy. Tento kontryhelový čaj pomáhá při nepravidelné menstruaci, bolestivé či silnou krvácení, při problémech s početím, během menopauzy, při poruchách spánku, zavodnění organismu nebo při špatném vyprazdňování.