Tohle jsou příznaky nedostatku vitamínu B12

0
(0)

Dalibor , 13. 11. 2020

Nedostatek vitamínů nebo minerálů má často poměrně specifické projevy. Dá se tak zjistit, co konkrétně našemu tělu chybí a zvolit tak vhodný doplněk stravy či úpravu jídelníčku pro doplnění právě této živiny. Například vitamín B12 patří mezi často nedostatečné živiny v lidském organismu. V článku se dozvíte, podle jakých příznaků poznáte, že je právě toto váš problém.

Slabost a únava

Prvním problémem, který můžete pociťovat v souvislosti s nedostatkem vitamínu B12 je slabost, únava až závratě. To je dáno zejména oslabenou produkcí červených krvinek. Tento příznak se však často zaměňuje za vyčerpání z práce nebo ze stresu, přitom ale mnohdy jde právě o nedostatek vitamínu B12 ve stravě.

Pocity brnění způsobené nedostatečnou funkcí nervového systému

Vitamíny B12 je důležitý i pro činnost nervového systému. Při nedostatečném množství může docházet až k dočasnému poškození funkčnosti, což se projevuje pocity brnění. Typicky se objevuje také bodavý pocit v rukou a nohou. V případě dlouhodobého deficitu vitamínu B12 a ignorování příznaků se mohou tyto obtíže stát až trvalými.

Bledá až nažloutlá kůže

Dalším poměrně specifickým a snadno rozpoznatelným příznakem nedostatku tohoto vitamínu je výrazně bledá kůže až se žlutým nádechem. Tato žloutenka se typicky projeví hlavně na očním bělmu. Problém opět souvisí s nesprávnou funkcí červených krvinek. Ty jsou více citlivé na rozložení v játrech, čímž vzniká bilirubin. Právě ten má typickou žlutou barvu, což může ovlivnit vzhled pokožky.

Zácpa a nadýmání

Součástí nedostatku vitamínu B12 jsou také poruchy trávení. Běžně se objevuje chronická zácpa často spojená s nepříjemným a častým nadýmáním. Vzhledem k narušené funkci trávicího traktu se může objevovat také nechutenství, což celý problém pouze zhoršuje. Pokud máte tyto problémy, zkuste užívat doplňky stravy, případně zařadit potraviny bohaté na vitamín B12.

Jaké jsou další příznaky nedostatku vitamínu B12?

  • Oteklý až zanícený jazyk
  • Respirační selhání
  • Oslabené kosti