Tipy zahradníků: Jak pěstovat fialky doma. Můžete v zemi nebo dokonce i v plastové lahvi.

0
(0)

Dalibor , 26. 04. 2021

Africké fialky patří k velmi oblíbeným a nenáročným pokojovým rostlinám. Věděli jste ale, že jim to mnohem více než v obyčejném květináči sluší, když jsou sesazené do barevného truhlíku? Pokud se věnujete ekologii, nebude vám lhostejné ani to, že je možné pěstovat africké fialky v plastových láhvích od nápojů, které byste třeba už dávno vyhodili do tříděného odpadu. Pomůžete tak trochu přírodě a váš domov bude vypadat velmi originálně.

Množení fialek a pěstování v květináči

Fialky jsou sice velmi levné květiny, ale mnohým z nás udělá radost, když se nám povede rostlinky namnožit. A navíc, pokud máte tu možnost, pár korun určitě ušetříte. Nachystejte si krásný barevný podlouhlý květináč nebo truhlík, do kterého budete rostlinky sázet. Africké fialky se množí velmi snadno pomocí obyčejného řízkování. Na postupu řízkování opravdu není nic složitého. Stačí, když si na mateční rostlině najdete nějaký dobře vyvinutý list. Tento list uříznete nožem co nejblíže u země, abyste ho od rostliny oddělili i se stonkem.

Pak už stačí jen nachystat tu správnou nádobu, ve které budete africkou fialku pěstovat, nasypat do ní hlínu pro pokojové rostliny a na dno umístit humus. Na povrch takto nachystané nádoby položte nařízkovaný lísteček a jeho stonek zakryjte hlínou. Celou půdu navlhčete, ale dejte pozor, aby se voda nedostala na povrch listů. Během prvních 30 dnů rozhodně nebude možné pozorovat žádné známky života. Rostlinka si bude z lístečku pod zemí budovat nový kořenový bal. Fialky a obzvlášť pak takto mladé chraňte před průvanem a přímým slunečním světlem, které by mohlo rostlinu spálit. Rozptýlené světlo mají rády, ale poměrně dobře zvládají i polostín.

Pěstování fialek v láhvích

Pokud jste zde, abyste si přečetli, jakým způsobem lze pěstovat africké fialky v pet láhvích, právě se na ně dostává řada. I pro pěstování fialek v plastových láhvích je nutné vybrat si místo mimo přímé sluneční světlo. Fialky perfektně prospívají v teplotách již od 13 ° C a dobře zvládají i 28 ° C. Nezapomeňte na to, že při výsadbě rostlin do plastových láhví musíte udělat do láhví dírky. Je totiž nutné, aby rostliny měli možnost odvádět přebytečnou vodu pryč. Velmi dobrým pomocníkem je také jednotný zavlažovací systém, který je možné správným pootočením láhví získat. Stačí jen nakrojit dvě části z pet lahví a vsadit je do sebe tak, aby bylo možné rostlinky samo zavlažovat. Myslete na to, že jedna část láhve musí být o trochu menší než ta druhá, ale zase nesmí být výrazně menší, aby nepropadla a nespadla do velkého množství vody. Na dno nalijete vodu, do horní části umístíte substrát a zasadíte fialky. Jako poslední vám k funkčnímu zavlažování chybí ještě vyvrtání otvorů na dně nádoby pro umístění látkového provázku.

Půlka tohoto provázku musí být ponořená ve vodě a druhá půlka my měla být v substrátu rostliny, jinak vám samo zavlažování rostlin nebude fungovat. Rostlinka bude mít možnost tahat si pomocí nitě jen tolik vody, kolik sama potřebuje. Nemusíte se tak starat o správné množství zálivky. Bohatě postačí, když se budete starat pouze o to, aby byla ve spodní části lahve neustále voda. Pokud pěstujete fialky ve větší láhvi, můžete místo jednoho provázku zavést dva. Rostlinkám tím rozhodně neublížíte.

Pokud se rozhodnete láhve používat bez zavlažování formou obyčejného květináče, umístěte na dno láhve přes otvory drobné kamínky nebo štěrk, abyste zabránili neustálému ležení kořenů ve vodě. Ty by mohli velmi rychle začít uhnívat. Zachránit uhnívající rostlinu už je téměř nemožné, i když se o to můžete pokusit. Na drenáž umístěte humus, který by měl sahat až do půlky nádoby. Poslední vrstvu pak tvoří substrát, který by měl být naplněn až těsně pod okraj láhve. Pak už stačí jen zasadit fialku, dopřát jí dostatek vody na dobré zabydlení a můžete si užívat její kvetoucí krásu.

👍 Tento návod je užitečný