Tímto způsobem lze pěstovat jarní cibulku po celý rok a není třeba ani substrát.

0
(0)

Dalibor , 21. 05. 2021

Milujete jarní cibulku s máslem a čerstvým chlebem? Chtěli byste si její chuť užívat po celý rok, aniž byste ji museli kupovat? Nejlepším způsobem, jak získat cibulku celoročně je vypěstovat si ji doma a bez substrátu. Zní to zajímavě, ale jde to. Tímto způsobem zajistíte celoroční sklizeň cibulky. Tato zelená zelenina není jen vynikající, ale je také zdravá a nabitá spoustou živin. Navíc vám může pomoci s mnohým onemocněním. Bohužel jarní cibulka je v obchodě drahá a plná chemických látek, pesticidů a tak dále. Pokud si ji vypěstujete doma, rozhodně nebude obsahovat pesticidy.

Nejdřív ale něco málo o cibulce

Jarní cibulka je bohatá na vitamíny a minerální látky. Obsahuje vitamín C, B2, B1, A a K. Mimo těchto vitamínů obsahuje také měď, hořčík, zinek, fosfor, draslík, chrom, mangan a větší množství vlákniny. Dále je silným zdrojem antioxidantů a pomáhá podporovat zdraví člověka. Například podporuje zdravé kosti, protože pouhých 12 gramů stonků cibulky obsahuje téměř 20 mikrogramů vitamínu K, což znamená 16 % doporučené denní dávky pro dospělého člověka. Dále dokáže udržet zdravé oči díky obsaženému vitamínu A. U lidí, kteří ve své stravě nepřijímají dostatek vitamínu A, se může rozvinout šeroslepost nebo jiné poruchy vidění. Jistě stojí za zmínku, že jarní cibulka obsahuje 24 mikrogramů vitamínu A ve formě provitaminu karotenoid. To znamená, že se jedná o množství 2,6 %, které splňuje doporučenou denní dávku pro muže a 3,4 pro ženy. Dále vám pomůže udržet zdravé srdce, urovná hladinu cukru v krvi, podpoří imunitní systém, sníží krevní tlak, ochrání před infekcemi, sníží cholesterol a jiné.

Co budete potřebovat pro pěstování cibulky

  • Malé cibulky
  • Silný plastový pytlík
  • Piliny

Piliny nasypte do misky či talíře a pokropte je vodou. Nyní dejte několik hrstí pilin do sáčku a odřízněte špičky z cibulek. Oříznutou část vložte do pilin. Pokud nemáte doma piliny, můžete využít toaletní papír, ale piliny budou více efektivní. Nyní máte vše připravené a můžete zavázat pytlík, který následně umístíte na světlé místo, například na parapet. Jakmile začnou piliny vysychat, opět je pokropte, ale pozor, aby nebyly příliš mokré, protože by mohly piliny i cibule začít plesnivět. Již brzy si můžete pochutnat na šťavnaté cibulce, jedná se o rychlou metodu pěstování vlastní cibulky.