Máme pro vás nejlepší tipy a triky na čištění koberců, které využije každý, kdo potřebuje dát do pořádku i velmi znečištěné koberce. Toto vám funguje nejlépe!
Toto dalo do pořádku i starý koberec na chalupě - domácí likvidátor špíny
Prach a pořádně stará špína. Tak vypadal náš koberec na chalupě. Byl smotaný na podkroví a když jsme ho rozbalili, šli nám oči z jamek vypadnout. Koberec je vzácný, babka ho před lety dostala jako svatební dar od zámožné rodiny z Karlových Varů a bylo mi ho líto vyhodit. Nezabíralo něj nic, zkoušeli jsme sodu pokud ocet, ale pomohl až recept od mé tchýně. Snad pomůže i vám.
Potřebujeme:
- vodu
- klasické žlučové mýdlo - to nejlevnější, koupíte v každé drogerii
- 1 odměrku tekutého gelu na praní (já měla Persil)
- kartáč
- suchou hadr
Postup:
Vodu jsem dala zahřát na plamen a přidala jsem nastrouhané mýdlo (mýdlo už nebylo celé asi tak 3/4). Když se rozpustilo, složila jsem z plamene, přelila do rendlíku, přidala gel a pak jsem vydrhla celý povrch koberce a nechala ještě působit ve vláknech, aby špína povolila. Nakonec jsem dobře protřela suchým hadrem a nechala zcela uschnout. Výsledek byl výborný, opravdu jsem nečekala až takový dobrý!
Díky řadě od sousedky tep už nepotřebuji
Koberce mám v každé místnosti v bytě a přestože nejsou po celé plochy podlahy, jejich údržba mi dala zabrat. Také chci říci, že jsem zkusila i babské recepty, ale nepřinesly mi požadovaný efekt. Nejlepší mi funguje tento jednoduchý recept od mé sousedky - sůl a aviváž.
Mám odzkoušené už léta, zabere to minimum práce a výsledek je fantastický - čistota, oživené barvy.
Vůně nejen na koberci, ale v celém bytě.
Tato údržba zabere 10 minut a stačí to udělat jednou za 3 měsíce.
Potřebujeme:
- vodu
- aviváž
- sůl
- hadr s mikrovláknem
Postup:
Nejdříve koberce jako klasicky vysajeme. Na necelý litr vody dám dvě lžíce soli a lžíci aviváže. Hadr z mikrovlákna máčíme v roztoku, jako kdybych myla podlahu prostě proběhnu celý koberec (speciálně silně nedrhnou) koberec vyčištěn za 10 minut v kuchyni iv obýváku. Výsledek? Barva koberce se krásně oživí a koberec je čistý a voňavý. A co je nejlepší, krásně to bude vonět u vás v celém bytě. Takto čistím koberce jednou za 3 měsíce a mám jejich stále jako nové. nepoužívám ocet, sodu ani jiné babské triky, toto se mi osvědčilo nejvíce. Pokud si chcete před svátky ušetřit práci, doporučuji to i vám.
Na oživení a hloubkové vyčištění světlých koberců
Potřebujeme:
• 1 lžíce sody na pečení
• 1/3 šálku octa
• 1 lžička saponátu
• 1,5 šálky vařící vody
Postup:
Nejprve smícháme opatrně všechny ingredience a nalijeme je do láhve. Důkladně ho protřepeme. Směs rovnoměrně nastříkáme na koberec dříve, než směs vychladne. Necháme pár minut působit a pak vyčistíme kartáčem - to je perfektní i když máte skvrny na koberci, zmizí.
Soda a čistící prostředek odstraňují nečistoty, skvrny a ocet opět oživ barvu barvy.
Přikládám i můj seznam, čímž vyčistit různé tipy skvrn na koberci:
Skvrny od krve pustí nejlépe tehdy, pokud jejich proběhnete navlhčeným hadříkem a slabým roztokem čpavku a studené vody.
Skvrna od inkoustu - na skvrnu co nejdříve položíme hadřík namočený v horkém mléce, necháme působit a pak dobře vyčistíme.
Skvrny od zelené zeleniny - špenát, salát a jiná zelená zelenina: jednoduše stačí potřít rozkrojeným bramborám a a potom vyčistíme gelem na holení.
Skvrny od lepidla jdou dolů nejlépe acetonem, ale je třeba nejprve otestovat, zda nepustí i barva.
Na skvrny od vajec je nejlepší octová voda.
Skvrny od kávy hned polijte trochou minerálky, chvilku nechte působit a poté setřete. Pokud na místě zůstal flíček, vyčistěte ho lihem.
Skvrny od čokolády jdou nejlépe dolů tímto roztokem: smíchejte žloutek, naneste na skvrnu a nechte působit alespoň pár minut. Pak dobře vodou s teplou vodou.
Skvrny od vosku Na místo položíme savý papír a přežehlíme. Žehlíme, dokud se celý vosk nepřisaje na papír.
Starý trik, jak navrátit kobercem barvu:
Lze jej používali i vaše babičky. Koberce po tomto zvláštním triku zářily barvami a čistotou. Nemusíte se obávat ani zápachu, koberce nikdy potom nepáchli, jak byste si asi mysleli. Takže, na celou plochu koberce nasypeme dobře vyždímanou syrovou kysané zelí a pořádně povalují po celé ploše koberce. Zelí do sebe nabere nečistoty, prach, oživí barvy a vyčistí koberec do hloubky. Pak dáme na ven a zelí dobře vytřese a necháme koberec uschnout. Koberec bude zářit jako nový. A vždy na zimu se koberce nechali dobře vyválet v sněhu. Byl to nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak je vyčistit.